Späť

Týchto 9 rád vám pomôže pri chove králikov

Pridané: 21.11.2018 22:01:21

21 November 2018

Chov králikov sa na dedinách znovu začína rozmáhať. Ako mnohí určite vedia, králičie mäso patrí medzi najdiétnejšie druhy mias, je chutné a ľahko stráviteľné. Jatočnú hmotnosť pritom králik dosiahne už za štyri mesiace. Ak sa však rozhodnete chovať králiky, tak musíte mať na to vhodné podmienky. Ich zanedbanie totiž môže viesť k rozličným problémom, zníženej úžitkovosti až úhynom. Poďme sa teda spolu pozrieť, na čo by ste pri chove ušiakov určite nemali zabúdať.

Týchto 9 rád vám pomôže pri chove králikov

1. Vyberte si vhodné plemeno

Rôzne druhy plemien majú aj rôzne nároky na podmienky chovu. Ideálne je, ak sa poradíte so skúsenými chovateľmi. Najvhodnejšie pre začínajúcich chovateľov sú stredné a malé plemená. Charakterizuje ich nenáročnosť a vysoká plodnosť.

Medzi takéto druhy patria napríklad viedenský, francúzsky strieborný či nitriansky králik, slovenský sivomodrý rex alebo činčila. Ideálne je, keď sa na začiatok zameriate na chov jedného plemena. Až neskôr môžete prejsť na chovateľsky náročnejšie druhy, prípadne na chov viacerých plemien súčasne.

2. Ustajnenie králikov netreba podceňovať

Najvhodnejšie na chov králikov sú vonkajšie králikárne, ktoré môžu mať jedno, ale aj viacero poschodí. Tieto králikárne môžu predstavovať klietky s drôtenou podlahou, prípadne drevené králikárne. Je možné využiť aj voľný spôsob chovu v chlieviku na zemi. Pri každom spôsobe však dbajte o to, aby ste dôsledne dodržiavali čistotu.

Dôležité je tiež, aby zvieratá mali dostatočné vetranie, no zároveň boli chránené pred prievanom, dažďom, snehom, vetrom či priamym slnkom. Pre králiky je obzvlášť nebezpečné vlhké teplo, ktoré môže za vznik a šírenie mnohých vysoko nákazlivých ochorení.

Králiky pletivo

3. Dodržiavajte vhodné kombinácie králikov v kotercoch

Rozmery jednotlivých kotercov je potrebné prispôsobiť veľkosti plemien a počtu králikov. V každom prípade dodržte zásadu, aby v koterci bolo radšej menej, ako priveľa králikov. Dbajtetiež na pravidlo individuálneho ustajnenia plemenných jedincov. Mláďatá alebo králiky chované na mäso môžete odchovávať spoločne. Aj tu však musia byť oddelené samce a samice.

4. Králik nikdy nesmie vyhladnúť

Králik býva najaktívnejší v noci, preto mu vždy večer naplňte misky. Keďže je králik bylinožravec, najvhodnejšou potravou je pre neho lúčne seno, ale aj jačmeň či ovos. Kŕmenie mu môžete spestriť suchým chlebom a pečivom, pozor si však dávajte na nebezpečné plesne.

Pre chov králika sú vhodné tiež kompletné kŕmne zmesi, mrkva, kaleráb, jablká a iné zelené krmivo. Králikom môžete ponúknuť aj vetvičky ovocných stromov, vŕby či rakyty – určite si pochutná. Nezabudnite, že pokiaľ králik nemá čo hryzkať, začne sa kŕmiť znečistenou podstielkou.

5. Krmivo patrí do krmítok

Neklaďte krmivo králikom na zem. Hoci sú králiky čistotné zvieratá a pre svoje potreby si zvyčajne vyhradia jeden z kútov koterca, pravdepodobnosť znečistenia krmiva na podlahe je veľmi vysoká. Preto vždy ukladajte seno a zelené krmivo do jasličiek alebo krmítok a zrno do nádob na to určených. Odmietnuté seno môžete použiť ako podstielku.

Krmítka pre králiky

6. Voda je súčasťou kŕmenia

Nepodceňujte v chove králikov význam vody. Všeobecne platí, že mladšie králiky majú vyššiu spotrebu vody ako staršie jedince. Dostatok vody je obzvlášť dôležitý pri vysokých, ale aj veľmi nízkych teplotách. Smädné králiky majú vyššiu náchylnosť k tráviacim problémom a hromadeniu toxických látok v tele, čo má za následok nemalé zdravotné problémy.

Nedostatok vody dokonca môže byť jedným z dôvodov, prečo laktujúce samice požierajú svoje mláďatá. Vodu králikom podávajte v miskách alebo napájačkách. Veľmi vhodné sú napájačky s dvojguličkovou technológiou, akou je napríklad aj napájačka s cucátkom.

7. Chov králikov si poistite vakcínami

Medzi najčastejšie ochorenia šíriace sa v chovoch králikov patrí mor králikov a myxomatóza. Mor králikov sa objavuje najmä na jar a na jeseň, patrí k vysoko nákazlivýmhemoragickýmvírusovým ochoreniam a je schopný v krátkom čase usmrtiť dokonca celý chov. Myxomatózu prenáša bodavý hmyz a podobne ako pri more, aj tejto chorobe väčšina králikov podľahne. Liečba pri týchto ochoreniach nie je možná, dá sa im však predísť pravidelnou vakcináciou.

8. Antikokcidikami môžete zachrániť mladé králiky

Kokcidióza, ktorú zapríčiňujú vnútrobunkové protozoárne parazity, takisto môže v chovoch spôsobiť veľké straty. Preto sa odporúča prevencia vo forme antikokcidík a probiotík, obzvlášť vhodných pre samice počas pôrodu a po pôrode a tiež pre mláďatá v čase odstavu. Krmivá s obsahom antikokcidík alebo prípravky, ktoré sa aplikujú do vody na pitie, pre králiky predstavujú ideálne riešenie.

9. Králiky pravidelne kontrolujte

Chov králikov je náročný predovšetkým v tom, že sa tieto zvieratá chovajú uzavreté v určitom priestore. Tým sa zvyšujú požiadavky na naplnenie všetkých prirodzených potrieb, ktorémajú od prírody. Pravidelnou kontrolou ich zdravotného stavu však môžete zabrániť mnohým nepríjemnostiam.

Veríme, že ak dôsledne dodržíte naše rady, budete sa tešiť zo zdravých a spokojných zvierat.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1669

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie