Späť

Naplňte krmítko pre sliepky kvalitným krmivom

Pridané: 24.09.2019 21:45:26

24 September 2019

Aby boli sliepky zdravé, odolné, brojlery pekne priberali a nosnice znášali veľa vajíčok, potrebujú vhodné a vyvážené krmivo. To by malo obsahovať všetky živiny, ktoré sú kľúčové pre ich rast a produkciu. Ak vás zaujíma, ako správne kŕmiť sliepky, prečítajte si, čo by im v krmítku nemalo chýbať a čo z ich krmiva radšej vylúčte.

Naplňte krmítko pre sliepky kvalitným krmivom

Ako podávať sliepkam vodu

Dospelé sliepky za deň vypijú asi štvrť litra vody pri bežných teplotných podmienkach. Prístup k čistej vlažnej vode (s teplotou cca 12 – 18 °C) by mali mať neustále, nielen počas hlavného kŕmenia. Voda sa môže sliepkam podávať v miskách alebo rozličných iných nádobách, tu však hrozí nebezpečenstvo, že dôjde k jej znečisteniu alebo vyliatiu. To môže spôsobiť problémy s dehydratáciou, najmä počas horúcich letných mesiacov. Odporúča sa preto meniť ju viackrát za deň.

Výborným riešením, ktorým sa vyhnete obom spomínaným ťažkostiam, sú tzv. automatické napájačky. Voda je v nich dávkovaná postupne, pričom sa vždy dopĺňa čistá. V zime sú vhodné napájačky s vyhrievacou podložkou, ktoré zabránia zamŕzaniu vody aj počas silných mrazov. Vodu pritom vyhrejú do konštantnej teploty približne 5 – 10 °C.

Kompletné kŕmne zmesi pre hydinu

Asi najčastejšie skrmované krmivo pre nosnice predstavujú práve kŕmne zmesi, ktoré väčšinou obsahujú zrno, zošrotované obilie, minerály a vitamíny. Sliepkam ich môžete podávať v suchom alebo zvlhčenom stave. Platí zásada, že nikdy naraz nepripravíme viac krmiva, ako sú sliepky schopné zožrať v priebehu pol hodiny. V opačnom prípade by najmä v lete mohlo dôjsť ku skysnutiu alebo zaplesneniu krmiva.

sliepky sú spolu

Výživnú zmesku pripravíme napríklad zmiešaním suchej kŕmnej zmesi, napríklad šrotu s mliekom alebo srvátkou. Tak krmivo obohatíme o mliečne bielkoviny. Primiešaním nastrúhanej mrkvy, repy, púpavových listov alebo žihľavy do zmesi pridáme vitamíny a vlákninu. Zmes nerobíme príliš lepivú, ani príliš suchú. Suchá zmes ide sliepkam ťažko „dolu krkom", príliš mokrá sa im zase naliepa na zobáky.

Ako sa navzájom líši krmivo pre nosnice a krmivo pre brojlery?

To, že na kvalitu krmovín vplýva veľké množstvo faktorov, ako je počasie, doba zberu, kvalita osiva, škodcovia a skladovanie, nikoho neprekvapí. Rozdiel je však aj v tom, pre koho je daný typ kŕmnej zmesi určený. Ak teda chceme kŕmiť hydinu kompletnými kŕmnymi zmesami, mali by ste si vždy vybrať tú, ktorá je vhodná pre danú vekovú kategóriu, prípadne aj plemenný či úžitkový typ. Je to preto, lebo výrobcovia zmesí bilancujú výživnú hodnotu jednotlivých zmesiek tak, aby čo najlepšie zodpovedala potrebám živín danej kategórie zvierat.

Kŕmenie sliepok kuchynským odpadom

Výhodou domáceho chovu sliepok je aj ich nenáročnosť. Sliepky veľmi dobre zužitkujú odpad z kuchyne, čím vyriešite aj to, kam s nespotrebovanými zvyškami jedál. Dokonca budete prekvapení, s akou chuťou sa na ne vrhnú. Sliepkam môžete v kuchyni odkladať takmer všetok biologický odpad, najmä šupy zo zemiakov a zeleniny, vnútornosti či zvyšky jedál. Vhodné sú aj podrvené vaječné škrupiny či kosti.

sliepka na tráve

Aj tu však platia určité obmedzenia. Sliepka nie je odpadkový kôš, preto sliepkam nikdy nepodávame skazené, zhnité alebo plesnivejúce zvyšky. Okrem toho, že u sliepok môžu vyvolať hnačku a ďalšie poruchy trávenia, mimoriadne dôležité je aj to, že toxíny pochádzajúce z plesní sa veľmi ľahko dostávajú do tela a následne sa môžu ukladať v mäse a vajciach sliepok, ktoré potom skončia na vašom stole.

Krmítka pre sliepky môžete naplniť aj obilím

Správne krmítko pre sliepky je chránené pred nevítanými návštevníkmi. Toto opatrenie je dôležité nielen z pohľadu spotreby krmiva, ale aj kvôli riziku prenosu rozličných parazitárnych, infekčných či iných druhov ochorení. Do krmítok môžete sliepkam nasypať pšenicu, kukuricu, jačmeň, ovos, varenú raž, proso, ľanové, ale i slnečnicové semeno.

Zrniny hydine predkladáme v podobe jemných a hrubých šrotov podľa veku hydiny. Na zvýšenie objemu vlákniny môžeme primiešavať pšeničné a jačmenné otruby. Vláknina je potrebná na čistenie tráviaceho traktu, ale v kŕmnej dávke by mala byť zastúpená maximálne v množstve 3 - 6 %.

Bielkovinové a energetické zložky kŕmnej zmesi

Jednotlivé komponenty rastlinného pôvodu môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín - na energetické a bielkovinové. Komponenty musia byť skombinované tak, aby pokrývali dennú potrebu živín a aby súčasne nebol prebytok jednej kategórie krmív. To by inak viedlo k metabolickým poruchám v dôsledku nevyrovnanej kŕmnej dávky.

Energetické krmivá sú:
• kukurica, pšenica, ryža, jačmeň a melasa

Bielkovinové krmivá predstavujú:
• sójový šrot, sójové bôby, hrach, lupina, ľan a slnečnica

Kŕmenie sliepok krmivami živočíšneho pôvodu

Krmivá živočíšneho pôvodu poskytujú hydine výborný zdroj bielkovín a aminokyselín, potrebných pre stavbu organizmu. Sliepkam môžeme podávať varené vnútornosti a krv, rybiu múčku a zvyšky, pomleté kosti, zvyšky z mliekarenskej výroby, živočíšny tuk, vajíčka a vaječné škrupiny.

Keďže sú však živočíšne krmivá veľmi výživné a majú vysokú energetickú hodnotu, mali by byť používané ako vedľajšie krmoviny. To znamená, že by mali len dopĺňať základnú kŕmnu dávku, ktorú tvoria zrniny. Ak by sa nedodržiavala táto zásada, sliepkam by hrozili metabolické poruchy, v horšom prípade dokonca poškodenie až zlyhanie činnosti obličiek a pečene.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1511

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie