Späť

Naučte sa s nami, ako správne chovať hydinu

Pridané: 21.11.2018 20:01:41

21 November 2018

Chov hydiny má na našom území dlhodobú tradíciu. Najmä na dedinách ľudia chovajú sliepky, morky, kačky, či husi, ale aj modernejšie husokačky, ktoré v sebe spájajú výhody oboch druhov. Chceli by ste aj vy patriť medzi tých, ktorí si sami zabezpečia domáce vajíčka alebo na jeseň pripravia husacie hody z domáceho chovu? Ukážeme vám, čo je pri chove hydiny dôležité a ako mať z neho čo najväčší úžitok.

Naučte sa s nami, ako správne chovať hydinu

Nosnice alebo mäsové plemená?

Plánujete chov sliepok na vajcia? Základom je výber vhodného plemena. Ideálne sú ľahké plemená, ktoré vážia do dvoch kíl, napríklad leghornky alebo sussexky, ale aj plymutky či hybridky. Aby ste dosiahli čo najvyššiu znášku, sliepky každoročne obmieňajte.

Ak plánujete chov hydiny na mäso, tak sa zamerajte sa na mäsové plemená. Tu patria stredne ťažké a ťažké plemená, ktoré dospievajú pomalšie. Samozrejmosťou je, že spotrebúvajú viac krmiva. Brojlery zase rastú rýchlejšie a veľmi dobre zhodnocujú krmivo.

Postavte sliepkam kurín

Na chov sliepok je ideálny kurín. Mal by byť čo najjednoduchší. Ideálne je, keď je vyvýšený, aby sliepkam poskytol úkryt v prípade nepriaznivého počasia. Hoci sliepky vedia vyletieť do určitej výšky, zabezpečte im rebrík, aby sapoľahky dostali dovnútra. Vo vnútri kurína upevnite bidlo, na ktoré budú môcť vyletieť a prenocovať na ňom. Kurín by mal byť umiestnený na oplotenom dvorčeku vyhradenom výlučne pre hydinu. Pletivo musí byť dostatočne vysoké, aby ho hydina nepreletela.

Znáškové hniezdo na vajíčka

Nosniciam pripravte dostatočný počet mäkkých a pohodlných hniezd na znášanie vajíčok. Umiestnite ich tak, aby sliepkam poskytli tichý a pokojný úkryt, kde ich nič nebude vyrušovať. Ideálne je, ak sú hniezda kryté. Znesené vajíčka denne zbierajte a výstelku v hniezdach pravidelne vymieňajte, aby ste predišli množeniu parazitov.

Znáškové hniezda na vajíčka

Sliepky ocenia miesto na popolenie

Ak chcete hydine zabezpečiť welfare, tak pripravte miesto, kde sa budú môcť popoliť. Ide o jednoduchú jamu alebo nádobu v zemi naplnenú popolom, v ktorej sa sliepky zbavujú starého tuku z peria. Popolenie je vlastne čistiaci proces, kedy sa do peria naberajú čiastočky prachu, ktorými sa obalí starý tuk v perí. Po určitom čase sa tuk vytrasie a takýmto spôsobom sa z peria odstráni.

Vodnej hydine zabezpečte neobmedzený prístup k vode

Kačky a husi na rozdiel od hrabavej hydiny potrebujú vodu nielen na pitie, ale aj na čľapkanie, očistu peria či kože, ale tiež aj na párenie i vyhľadanie prirodzenej potravy. V jazierkach a potokoch s obľubou vyhľadávajú vodné živočíchy i rastliny. Nie každý chovateľvšak má v záhrade potôčik alebo jazierko.V takýchto prípadoch sa odporúča ponúknuť vodnej hydine alternatívu v podobe vaničky zapustenej do zeme a naplnenej vodou, prípadne obdobnú náhradu.

Krmivá pre hydinu

Sliepky sú na kŕmenie nenáročné, obzvlášť keďsú chované vo vonkajšom výbehu. Napriek tomu je potrebné, aby krmivo pre hydinu obsahovalo všetky dôležité vitamíny a minerály. Ak hydinu prikrmujete kuchynskými odpadkami, tak dávajte pozor najmä na vysoký obsah tuku a soli. Na chov hydiny sú ideálne kŕmne zmesi, ktoré majú zloženie a pomer živín pre každý druh „ušitý na mieru". Väčšinou obsahujú zrno, rozomleté obilie, minerály a vitamíny.

Krmivo pre sliepky

Hydina obľubuje vlhčené zmesi

Hydine tiež môžete podávať vlhčené zmesi. To znamená, že zakúpenú zmes premiešate s vodou, mliekom, kyslým alebo srvátkou do hrudkovitej konzistencie. Príliš lepivá konzistencia nie je vhodná, keďže sa hydine prilepí na zobáky. Husiam a kačkám môžete do zmesi primiešať nasekanú žihľavu alebo púpavové listy, prípadne mrkvu či repu.Vlhčeného krmiva ponúknite hydine len toľko, aby ho spotrebovala do pol hodiny, inak by sa mohlo pokaziť.

Krmítka pre hydinu

Krmivá hydine podávajte v krmítkach, ktoré sú pre ňu prispôsobené. To znamená, že umožňujú, aby sa zvieratá nakŕmili bez toho, aby sa museli navzájom biť, či odháňať. To zahŕňa aj dostatočný počet krmítok v pomere ku počtu kusov hydiny. Veľmi vhodné sú napríklad automatické krmítka pre hydinu, ktoré znížia frekvenciu kŕmenia v chove.

Zabráňte prístupu holubov a iných voľne žijúcich zvierat

Prítomnosť holubov na dvorčeku s hydinou je vyslovene nežiaduca. Okrem toho, že s chuťou vyzobú veľké množstvo krmiva, sú zdrojom mnohých infekčných ochorení a parazitóz, prenosných aj na domácu hydinu. To, že kurín by mal byť chránený pred prístupom kurínových dravcov, ako sú líšky, tchory a kuny, je prirodzené. Rovnako je potrebné zabrániť prítomnosti myší a potkanov, ktoré zase láka krmivo.

Domáce produkty z vlastného chovu

Chov hydiny nie je náročný. Naopak, už za minimálnu starostlivosť môžete získať domáce vajíčka a chutné zdravé mäso či tuk. Tak do toho, zabezpečte si domáce produkty z vlastného chovu hydiny aj vy!

 

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1551

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie