Späť

Ako začať chovať sliepky

Pridané: 20.12.2018 10:47:43

20 December 2018

Bývate v dome so záhradou a uvažujete nad tým, že začnete chovať hydinu na vajíčka? Plány môžu vyzerať lákavo, pokiaľ však neviete, ako na to, mali by ste sa na domáci chov sliepok poriadne pripraviť. My vám prezradíme, čo všetko na začiatok potrebujete. Vysvetlíme si tiež, na čo by ste si mali dať pozor, aby vás realita nezaskočila.

Ako začať chovať sliepky

Nosnice pre drobnochov

Ako prvé si vyberte vhodné plemeno. Nosnice majú potlačený pud kvokania. Určite ste už počuli o leghornkách, oravkách, plymutkách, či minorkách. Nosivé plemená znášajú vajíčka skoro celoročne, nižšie znášky sú typické len pre chladnejšie mesiace a obdobia preperovania. Dobrými nosnicami sú obyčajne ľahké a stredne ťažké plemená. U týchto druhov je znáška približne 80 až 220 vajec ročne aj v domácich podmienkach. Navyše tieto sliepky pri dobrej starostlivosti veľmi efektívne zhodnocujú podávané krmivo.

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie plemená nosníc patria:

Hybridky - sú odolné sliepky určené výhradne na znášku vajíčok. Nie sú vhodné na množenie, ich úlohou je takmer každodenné znášanie vajíčok. Odporúčané sú najmä plemená Isabrown či Dominant. Hybridka znesie takmer 300 ks vajec za rok, najčastejšie s hnedou škrupinou.

Plymutky – otužilé, pokojné sliepky, vyznačujú sa vynikajúcou úžitkovosťou. Sú vysoko mäsité a patria medzi výborné nosnice. Úžitkovosť v znáške sa pohybuje u týchto sliepočiek medzi 180 až 220 vajcami, a to aj v zimnom období.

Leghornky - snehobiele leghornky vynikajú svojou krásou. Dokážu zniesť až 250 ks vajíčok počas roka a farba ich škrupiny je vždy čisto biela. Na rozdiel od hybridek sú leghornky plaché, nečakajte teda, že sa s radosťou rozbehnú oproti vám, keď im budete nosiť krmivo.

Sussexky – pokojné, krotké sliepočky, ktoré prinášajú úžitok hneď dvakrát. Nielenže znášajú až 250 ks vajíčok s krémovou až hnedou farbou škrupiny, ale aj ich mäso sa považuje za delikatesu.

Ako má vyzerať kurín pre sliepky

Skôr, než si sliepky prinesiete domov, mali by ste im pripraviť kurín a výbeh. Kurín je pre chov sliepok absolútnou nevyhnutnosťou. Poskytuje sliepkam úkryt pred nepriazňou počasia, ale aj pred dravcami, ktoré by si radi pochutnali na kuracinke. Veľkosť kurína vyberajte podľa zamýšľaného počtu sliepok, ktoré plánujete chovať.

Sliepky v kuríne

Najvhodnejšie sú presvetlené kuríny, ktoré sa dajú otvárať, čím sa uľahčuje ich čistenie. Kurín by mal zabezpečovať dostatočné vetranie a mal by mať priestor vyhradený pre znáškové hniezda, odkiaľ by sa mali dať vajíčka pohodlne vybrať. V zime by mal sliepkam poskytovať útočište pred zimou a prievanom.

Čím kŕmiť sliepky

Ak chcete mať zo sliepok úžitok, je potrebné ich aj kvalitne kŕmiť, najlepšie dvakrát denne. Napríklad taká denná spotreba ľahkých nosníc býva okolo 120 g suchej kŕmnej zmesi, v ktorej sa nachádza správny pomer makro i mikroživín. Medzi najčastejšie krmivá pre sliepky patrí zrno, najmä pšenica. Môže sa použiť aj jačmeň alebo lúpaný ovos. S kukuricou však radšej opatrne. Farbivá, ktoré obsahuje (zeaxantín a xantofyly), síce krásne sfarbia žĺtka do zlatova, no nadmerný prísun takéhoto krmiva môže u sliepok spôsobiť pretučnenosť.

Mnohí chovatelia sa spoliehajú na kŕmne zmesi, ktoré obsahujú vyvážený pomer živín, najmä vitamínov a minerálov. Kŕmenie môžete obohatiť o zelené krmivo, a to buď tým, že sliepkam dožičíte výbeh na tráve, alebo im nasekáte púpavové listy, ďatelinu, mladú žihľavu, či nastrúhate jablká a repu.

„Na prilepšenie" sú vhodné aj zvyšky z kuchyne. Dajte si však pozor, aby ste neskrmovali plesnivé alebo pokazené jedlo. Sliepka nie je odpadkový kôš a takýto odpad by mohol poškodiť jej trávenie. Za úvahu stojí aj fakt, že všetko, čo sliepky skonzumujú, zároveň ovplyvňuje kvalitu vajec, ktoré produkujú.

Vajcia od sliepok

Nezabudnite na krmítka a napájačky pre hydinu

Časy, keď sa v rozprávkach rozsýpalo zrno pre sliepky len tak po dvore, sa už dávno minuli. Ak nechcete prilákať holuby, u ktorých hrozí riziko prenosu rozličných ochorení a parazitov, nasypte sliepkam krmivo do misky alebo krmítka. Vynikajúcim riešením proti plytvaniu krmiva sú automatické krmítka. Presne nadávkujú krmivo hydine a vy tak predídete jeho znehodnoteniu a znečisteniu. Na podobnom princípe fungujú aj automatické napájačky. Ich výhoda spočíva aj v tom, že zabezpečia hydine čistú vodu na dlhší čas, dokonca aj v prípade vašej neprítomnosti.

Vitamíny pre hydinu na zvýšenie znášky

Viete, ako dosiahnete zdravý a výnosný chov? Tak, že sliepkam zabezpečíte všetko, čo potrebujú. Niekedy však ani pri tej najlepšej starostlivosti o hydinu nedosiahnete pokrytie všetkých výživových požiadaviek. Rizikové sú najmä obdobia maximálnej produkcie vajec, ale aj zimné obdobie či ochorenia rozšírené v chove. Práve vtedy sa odporúča pridávanie doplnkových vitamínov – minerálnych zmesí a organických kyselín. Vitamíny pre hydinu zvyšujú apetít u zvierat, zlepšujú konverziu krmiva, posilňujú imunitu a prispievajú k pevnej štruktúre kostí a škrupiny vajec.

Zdravé sliepky = spokojný majiteľ

Na chov sliepok je dobré sa vopred pripraviť. Veci, ktoré sme spomínali, sú pre domáci úžitkový chov základ. Postupom času sami zistíte, čo by ste ešte mohli vylepšiť. Veríme však, že ak sa o hydinu budete dobre starať, prinesie vám domáci chov veľa výhod.

Sliepky na dvore

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1443

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie