Späť

Chováte sliepky na vajcia? Takto dosiahnete viac vajec s lepšou kvalitou

Pridané: 21.05.2019 22:38:19

21 Máj 2019

Domácim chovom sliepok si môžete zabezpečiť čerstvé vajíčka každý deň. Ich počet a kvalita však do veľkej miery závisia od toho, ako sa o sliepky staráte. Iba zdravé a spokojné sliepky vám budú znášať vajcia, ktoré svojím zložením zvýšia úroveň vášho jedálnička. Ak vás zaujíma, ako to dosiahnuť, čítajte ďalej.

Chováte sliepky na vajcia? Takto dosiahnete viac vajec s lepšou kvalitou

Zloženie vajíčka

Hlavnou zložkou vajec sú predovšetkým bielkoviny a tuky. Vaječné proteíny sú vďaka vysokému obsahu esenciálnych aminokyselín biologicky hodnotnejšie než napr. mliečne, vaječné alebo mäsové bielkoviny. Okrem toho vajcia obsahujú lyzozým a avidín, ktoré slúžia ako ochranný faktor pred mikroorganizmami. Výživnú hodnotu vajec zvyšuje aj vysoký podiel minerálov a stopových prvkov, napr. železa, fosforu, draslíka, zinku či selénu.Ich obsah pritom nie je stabilný – je možné ho ovplyvňovať zložením kŕmnej zmesi pre nosnice. Takto môžeme vo vajciach zvyšovať napr. koncentráciu jódu, selénu alebo vitamínu E.

slepacie vajcia

V žĺtku sa nachádzajú aj ďalšie nutrične hodnotné látky – karotenoidy. Vďaka nim, najmä antioxidantom luteínu a zeaxantínu, je žĺtok sfarbený do žlta. Ich dostatočný príjem v strave znižuje riziko rozvoja vekom podmienenej degenerácie makuly (sietnice), ktorá môže viesť až k slepote. Vajcia sú tiež významným zdrojom cholínu, prispievajúceho k správnej funkcii nervovej sústavy, udržaniu normálnej činnosti pečene a metabolizmu tukov.

Výber vhodného nosivého plemena

Je známe, že plemená sliepok sa podľa úžitkovosti rozdeľujú na nosivé,mäsové, kombinované, bojové a okrasné plemená. Medzi dobré nosnice patria vyšľachtené ľahké a stredne ťažké plemená, pri ktorých býva znáška 200 - 220 vajec ročne aj v domácich podmienkach. Pri vhodnej starostlivosti tiež veľmi efektívne zhodnocujú krmivo.

mlade nosnice

Vybrať si môžete napríklad obľúbené dominanky, ktoré znášajú vajíčka s bielou škrupinou, oravky, vlašky alebo minorky. Z ťažších plemien na domáci chov odporúčame najmä australky, hempšírky alebo maransky. Kuriatka však od nich nečakajte. Tieto plemená majú totiž potlačený pud kvokavosti. Ak máte záujem o čo najvyššiu znášku, mali by ste každý druhý rok vymeniť pôvodné sliepky za nové.

Ideálne chovné podmienky pre nosnice

Nosivé, podobne ako aj iné plemená sliepok, potrebujú na bývanie kurín pre nosnice, najlepšie s bidlami a znáškovými hniezdami. Vhodné je tiež sliepkam vyčleniť priestor, kde by sa mohli voľne pohybovať na tráve a hrabať, čo je pre ne ako pre hrabavú hydinu prirodzené. Môžeme ho oplotiť chovateľským pletivom pre hydinu, ktoré sliepkam zabráni, aby rozhrabali celú záhradu.

sliepky zeru

Keďže znášanie vajec je energeticky veľmi náročný proces, nosnice potrebujú neustály prístup k čistej vode a pravidelné kŕmenie. Dostatok vody aj bez jej neustáleho kontrolovania a dopĺňania zabezpečia automatické napájačky pre hydinu. Podobne fungujú aj automatické krmítka pre hydinu, ktoré sa dajú buď zavesiť alebo umiestniť priamo na podlahu.

Ovplyvňovanie vlastností vajec

Na zloženie vajec môžeme pôsobiť v časovo rozdielnych etapách života sliepok, t. j. počas znášky a vlastnej tvorby vajca. Napríklad sýtu oranžovú farbu žĺtkov dosiahneme vďaka zvýšeniu obsahu karoténu a to tak, že sliepkam umožníme pásť sa na zelenej tráve, pričom im dokŕmnej dávky doplníme krmivo s obsahom prírodných farbív - kukurice, ďateliny, žihľavy, mrkvy či červenej repy. Kukuricu môžeme zošrotovať na šrotovníku, zlepšíme tak jej využiteľnosť.

vajcia od sliepok

Podielomega-3 mastných kyselín vo vajíčkach zvýšime tak, že nosniciam dožičíme dostatok pestrej zelenej paše, prípadne zeleného krmu a dávku obohatíme o ľanové semeno. Odporúča sa tiež podávanie vitamínov pre hydinu, napr. Nutri Mix, ktorý vďaka biologicky účinným látkam, ako sú vitamíny, minerálne látky, metionín a kŕmna soľ, umožňuje chovateľom doplniť neplnohodnotnú kŕmnu dávku na požadovanú úroveň.

Chýbajúce alebo krehké škrupiny

Tenké, krehké, popraskané alebo dokonca chýbajúce škrupiny vajec môžu byť príčinou poruchy vajcovodov, no väčšinou ide o nedostatok minerálnych látok v potrave. Vedeli ste, že nosnica uloží do vaječných škrupín za rok 30- až 40-krát viac vápnika, než je obsiahnuté v jej kostre? Pevnosť škrupiny môžeme zlepšiť pridaním vysušených a podrvených vaječných škrupín do krmiva alebo podávaním prípravku Kombisol D3, ktorý je určený pre zvieratá so zvýšenou potrebou vitamínu D3.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1694

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie