Späť

Ako sa starať o sliepky v zime? Čo potrebujú, aby niesli?

Pridané: 31.01.2019 20:45:29

31 Január 2019

Zima predstavuje pre sliepky náročné obdobie. Chlad, sneh a studený vietor vytvárajú sťažené podmienky na život. Sliepky majú vyššiu spotrebu energie a vyžadujú kvalitnejšiu opateru. Ak teda chcete aj naďalej zbierať vajíčka každý deň, mali by ste dodržiavať týchto pár jednoduchých rád. Vďaka nim udržíte svoje sliepky v dobrej kondícii a zabezpečíte si tak slušnú znášku.

Ako sa starať o sliepky v zime? Čo potrebujú, aby niesli?

Zabráňte prievanu a mrazu v kuríne

Pohodlné ubytovanie pre sliepky v zime predstavuje teplý kurín bez škár, ktoré spôsobujú prievan, ale tiež chránený pred zrážaním vlhkosti. Je tiež dôležité, aby v ňom nemrzlo a aby bol zabezpečený pred hlodavcami. Myslite na zimu už pri výstavbe kurína, a umiestnite ho do priestrannej, zastrešenej voliéry, orientovanej na juh alebo juhovýchod. Severná stena voliéry by mala byť plná. Ostatné tri steny môžete urobiť pletivové. Ak chcete sliepky dodatočne ochrániť pred prípadným prievanom, vetrom či snehom, môžetevoliéru na zimu zatepliť fóliou.

TIP: Začínate s chovom sliepok? Vyhnite sa chybám a prečítajte si rady o tom, ako začať chovať sliepky.

Svetlo ovplyvňuje znášku

Kurín by nemal byť tmavý a bez svetla. Nedostatok svetla totiž môže byť príčinou nízkej znášky.Najlepšie je umiestniť doň veľké zasklené okno, ktoré by bolo obrátené na južnú alebo juhovýchodnú stranu. Jednou z možností je tiež siahnuť po umelom osvetlení. S pomocou časového spínača a úspornej či dokonca výhrevnej žiarovky môžete nastaviť prisvietenie a predĺžiť sliepkam deň o niekoľko hodín. Ak začne svetlo svietiť o štvrtej ráno, sliepky naň zareagujú asi tak, ako keby sa blížila skorá jar. Vďaka tomu budete v hniezdach nachádzať viacej vajíčok.

ako sa starať o hydinu

Sliepky potrebujú sucho a primerané teplo

Nepriaznivé počasie núti sliepky skrývať sa v rozličných šopách, kôlňach a drevárňach. Aj to je vhodné prostredie, v ktorom budú sliepky radi tráviť čas, najmä, ak im dobre podsteliete. Betón a studená drevená podlaha sa dá jednoducho zasypať hrubou podstielkou zo slamy alebo drevených hoblín s prídavkom dreveného popola. Keďže sliepky patria k hrabavej hydine, budú sa v teplej podstielke spokojne prehrabávať aj celý deň. Pokiaľ im do nej ešte vysypete zrnká pšenice či jačmeňa, budú hrabať o to intenzívnejšie a s uspokojeným pudom budú prospievať ešte lepšie.

Čím sa líši zimné kŕmenie od celoročného

V zime sliepky vydávajú zo seba viac energie. Preto je potrebné zvýšiť ich energetický príjem potravou, ktorá bude bohatšia na sacharidy, bielkoviny i tuky. Skúste im pridávať do pšeničného alebo kukuričného šrotu jemne pomleté strukoviny či sušené mlieko a nezabudnite ani na živočíšne bielkoviny. Tie môžete dodať do krmiva vo forme krvi, zvyškov z mäsa, drvených kostí a kuchynského odpadu.

V prípade silných mrazov obohaťte krmivo pre nosnice o menšie množstvo rastlinných tukov. Môžu to byť napríklad olejové výlisky, slnečnicové semienka, ľanové semienka, či dokonca trocha stolového oleja, ktoré primiešate do krmiva. Ani s tukom to však netreba preháňať. Má totiž tendenciu ukladať sa v tele, čo môže vyústiť do zmenšovania vajíčok v znáške.

Čerstvá voda po celý deň

Sliepky potrebujú neobmedzený prístup k vode po celý deň. Práve z tohto dôvodu je zimné obdobie pre chovateľov zaťažkávajúcou skúškou, ako dosiahnuť, aby voda nezamrzla. Pokiaľ máte problém s tvorbou ľadovej pokrývky na hladine misiek, máte len dve možnosti. Buď zabezpečíte sliepkam výmenu vody minimálne trikrát denne, alebo začnete používať vyhrievacie platne pod napájačky. Argument, že sliepky vodu získajú aj zo snehu, neobstojí. Premena snehu na vodu si totiž vyžaduje zbytočnú spotrebu energie – a tomu práve chceme zabrániť.

Vitamíny namiesto trávy

Nadoplnenie chýbajúcich vitamínov a na posilnenie imunity v chladnom počasí sú ideálne vitamíny pre hydinu Môžete ich dávkovať sliepkam podľa potreby, aby ste nahradili chýbajúcu zelenú trávu. Ďalším prirodzeným zdrojom vitamínov a enzýmov je aj naklíčené obilie a obilný šrot.

 

 

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1589

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie