Späť

Deti a zvieratá v jednej domácnosti? Takto to zvládnete.

Pridané: 26.01.2021 16:09:24

26 Január 2021

Psychológovia sa jednoznačne prikláňajú k tomu, že pobyt dieťaťa so zvieraťom v jednej domácnosti má pozitívny vplyv na rozvoj dieťaťa. U batoliat môže byť zviera stimulom k rozvoju motoriky, u starších detí prebúdza záujem o prírodu, rozširuje vedomosti a praktické znalosti. Pri takomto spolunažívaní však existuje aj veľa rizík, na ktoré si jednoducho musíte dávať pozor. Prečítajte si o nich viac a naučte sa, ako ich s prehľadom zvládnuť.

Deti a zvieratá v jednej domácnosti? Takto to zvládnete.

Aké prínosy pre deti má zvieratko v domácnosti?

• deti nadobúdajú voči sebe zdravú sebaúctu

• často vo zvieratku nájdu dobrého kamaráta

• rozvíjajú sa lepšie v emotívnej oblasti

• nenásilne a prirodzene sa dozvedia veľa o živote a smrti

• učia sa zodpovednosti

• deti, ktoré vyrastajú v kontakte so zvieratkami, majú výrazne nižší výskyt alergie

• zlepšujú si interakcie so živými tvormi

• zvyšuje sa ich empatia, ohľaduplnosť a celková emocionálna inteligencia

• deti sú veselšie, spoločenskejšie a priateľskejšie

Niektoré zvieratá sú ku deťom vhodné viac, iné menej

Vo všeobecnosti sa za vhodné zvieratá k deťom považujú psy a mačky. Samozrejme, toto neplatí plošne a odporúča sa, aby majitelia zvierat svojich miláčikov dobre poznali a vedeli, čo od nich môžu očakávať. Niektoré zvieratá o deti, najmä o tie malé, neprejavujú takmer nijaký záujem. Iné sa ich boja alebo sú na ne veľmi zvedavé. Cesta vzájomného zbližovania môže byť zdĺhavá, ale zviera je schopné naučiť sa prijať dieťa ako ďalšieho plnoprávneho „člena svorky" a často mu ochotne prenechá aj svoje hračky, aby sa spolu zahrali.

pes a dieťa

Za nevhodné k deťom sa považujú vtáky a plazy, nakoľko predstavujú riziko prenosu nebezpečných ochorení, najmä salmonelózy (baktéria Salmonela je bežnou súčasťou črevnej mikroflóry plazov) alebo psitakózy. Odporúča sa dodržiavať hygienické podmienky chovu a nedovoliť deťom dotýkať sa týchto zvierat, nakoľko ešte nie sú schopné dodržiavať všetky potrebné opatrenia zabraňujúce prenosu ochorení.

Pravidlá pre spoločnú domácnosť s deťmi a zvieratami

Nikdy nenechávajte malé deti so zvieratami samotné, bez dozoru!

• Dieťa treba učiť, ako sa má k zvieraťu správať, nečakajte, že to bude vedieť samé od seba.

• Základná hygiena, zahŕňajúca najmä umývanie rúk po kontakte so zvieraťom a zákaz dotýkania sa zvieratka tvárou.

• Malé deti sa nesmú dotýkať použitej podstielky králikov alebo obsahu záchodov mačiek.

• Zvieratá v domácnosti by mali byť pod pravidelným veterinárnym dohľadom, pravidelne odčervované a vakcinované.

• Naučte deti, že misky pre psov a zvieratá vôbec, patria len im. V žiadnom prípade im nesmú vyberať krmivo z misiek alebo ich vyrušovať pri žraní.

• Deťom nedovolíme zvieratá naháňať, ťahať za uši alebo chvost, pokiaľ vidíme, že im je to nepríjemné.

Vyhraďte zvieraťu priestor, ktorý bude patriť len jemu. Môže to byť pelech pre psa, búda alebo koterec. Tu by dieťa nemalo vstupovať vôbec.

Mláďatká, väčšie zvieratá a deti

Darovať malým deťom mačiatko alebo šteniatko nie je najšťastnejšie riešenie. Hoci sa mláďatká zdajú byť pre deti ideálne, uvedomte si, že dieťa ešte nie je schopné s takýmto krehkým tvorom správne manipulovať a môže mu vážne ublížiť. Často sa podobné hry končia nebezpečnými vnútornými poraneniami orgánov a následným uhynutím zvieratka.

dievčatko a pes

Väčšie zvieratá môžu, naopak, ohroziť deti svojimi prirodzenými zbraňami, najmä zubami a pazúrmi. Dieťa treba naučiť vnímať u zvierat signály podráždenosti, ako aj toho, že sa im pozornosť dieťaťa nepáči a nemienia ju ďalej tolerovať. Medzi takéto signály patrí vrčanie, syčanie, švihanie chvostom u mačiek alebo typický útočný postoj. V takomto prípade by malo dieťa okamžite ustúpiť a prestať zviera ďalej dráždiť.

Pozitíva domácnosti so zvieratami

Výskumy ukázali, že deti, ktoré vyrastajú v prostredí, kde sa nachádza aj domáce zvieratko, menej často ochorejú na respiračné ochorenia. Zároveň sú odolnejšie a nenakazia sa tak často ľahkými infekciami. Je totiž dobre známe, že prehnane sterilné prostredie je pre zdravotný stav skôr škodlivé, ako prínosné.

chlapec a mačka

Okrem toho, zvieratko v domácnosti pomáha imunitnému systému rýchlejšie dozrieť. Zaujímavosťou pritom je, že najlepšie výsledky vykázali domácnosti, v ktorých chovali psa. Ďalším benefitom je fakt, že ak váš syn alebo dcéra vyrastajú do veku jedného roka spoločne so psom alebo mačkou, vo vyššom veku sa u nich prejaví výrazne nižšie riziko výskytu alergie na zvieratá. Staršie deti si vďaka venčeniu psíka na vodítku vypestujú zmysel pre povinnosť a zodpovednosť.

Spolunažívanie zvierat a detí nie je bez rizika

Vzťahy zvierat a detí nie sú vždy ideálne. Avšak vo väčšine prípadov za to, aké sú, môžu sami dospelí. Ak napríklad dieťa pohryzie pes, je to preto, že sme dieťaťu nevysvetlili, čo si voči zvieraťu môže a čo nemôže dovoliť. Podobne aj pes sa musí naučiť rešpektovať dieťa ako člena rodiny a pochopiť, že mu nesmie nikdy ublížiť.

Medzi rizikové skutočnosti patrí aj nedodržiavanie potrebnej hygieny pri kontakte so zvieratami, prípadne nedostatočná veterinárna starostlivosť o domáce zvieratá. Deti sa tak vystavujú nebezpečenstvu infekcie rozličnými ochoreniami, prípadne aj infestácie niektorými druhmi parazitov. Preto sa odporúča takýmto prípadom vhodným spôsobom predchádzať, aby deti a zvieratá mohli už od útleho veku nerušene nadväzovať priateľstvo na celý život.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1511

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie