Späť

Náš pes má kliešťa alebo správny postup ako vybrať kliešťa psovi

Pridané: 23.08.2020 10:39:17

23 August 2020

Každoročne s jarným oteplením prichádza ruka v ruke aj sezóna kliešťov. Stačí krátky pobyt vo voľnej prírode, mestskom parku či v záhrade a váš štvornohý kamarát si môže priniesť domov v kožúšku neželaného príživníka. Naučte sa rozoznať, ako vlastne vyzerá a osvojte si správny postup, ako vybrať kliešťa. S našimi radami to zvládnete bez stresu, rýchlo a bez rizika prenosu infekcie.

Náš pes má kliešťa alebo správny postup ako vybrať kliešťa psovi

Kliešte nájdeme nielen vo voľnej prírode

Kliešte patria medzi roztoče, sú príbuzné pavúkom. Bežne sa vyskytujú v listnatých a zmiešaných lesoch alebo neupravených mestských parkoch. Stretneme sa s nimi však aj na lúkach, poliach a v záhradách, pričom dávajú prednosť vlhkému prostrediu. Prakticky každý pes, ktorý sa pohybuje vo vonkajšom prostredí, môže prísť do kontaktu s kliešťom. Medzi najbežnejšie druhy kliešťov, ktoré sa u nás vyskytujú, patria:

• Kliešť obyčajný (Ixodesricinus)

• Pijak lužný (Dermacentorreticulatus)

• Pijak stepný (Dermacentormarginatus)

Aké choroby prenášajú kliešte

Hoci je prichytenie kliešťa nepríjemná skúsenosť, v skutočnosti je omnoho nebezpečnejšie riziko prenosu infekčných ochorení, ktoré môžu nakazené kliešte prenášať. Označujú sa totiž za vektorov (prenášačov) chorôb, ako je lymskáborelióza, kliešťová meningoencefalitída, tularémia, babezióza, ehrlichióza či rickettsióza. Tie majú široké spektrum rozličných príznakov, poukazujúcich na poškodenie jednotlivých orgánov. Infekciu pritom môžu prenášať všetky vývojové štádiá kliešťa – larva, nymfa aj dospelý jedinec.

Klinický nález, podobne ako príznaky, podľa ktorých si majiteľ uvedomí, že niečo so psíkom nie je v poriadku, sú v akútnej fáze často nešpecifické. To môže viesť k podceneniu ochorenia a jeho ďalšiemu prechodu do chronického štádia postihujúceho kĺby, obličky a srdce. Kliešte teda rozhodne netreba podceňovať. Včasným zásahom tak môžete svojmu psíkovi dokonca zachrániť život. Nenechávajte teda nič na náhodu a zadovážte svojmu miláčikovi elektrický repelent, pipety proti kliešťom, ultrazvukový repelent alebo inú vhodnú formu ochrany.

Prevencia je v boji s kliešťami základom úspechu

Pozitívnou správou je, že riziku prenosu nákazy môžeme zabrániť. Tou najúčinnejšou a najspoľahlivejšou metódou je prevencia. Po každej prechádzke psíka vždy dôkladne prehliadneme. Nevynechávame ušnice, vnútro uší, jemnú kožu na brušku, podpazušie, okolie análneho otvoru. Kliešte vyhľadávajú tenšiu kožu, cez ktorú môžu jednoduchšie preniknúť, no často ich nájdeme aj v okolí krku a hlavy. Niektoré kliešte ešte nemusia byť prichytené, tie jednoducho stiahneme zo srsti papierovou vreckovkou a zneškodníme.

klieste v srdci

Proti kliešťom sa dá bojovať aj prostredníctvom vhodných antiparazitárnych prípravkov. Napríklad Arpalit Neo spray je aerosolový insekticídny prípravok s ovocídnym a larvicidnym účinkom vo forme peny. Spoľahlivo usmrcuje aj vajíčka a larvy hmyzu, pričom obsahuje aj zložky, ktoré dodávajú srsti zvierat výživu a lesk. Forma peny vhodná najmä pre zvieratá, ktoré neznášajú tekutú formu alebo ju môžete použiť na ošetrenie tvárovej časti. Ak chcete staviť na dlhodobú ochranu psíka, odporúčame používať antiparazitárny obojok, ktorý chráni zviera nielen pred prisatím kliešťov, ale aj pred napadnutím blchami a inými kožnými parazitmi. Účinná látka sa uvoľňuje postupne a tým je zabezpečený jej dlhodobý účinok.

Ako vybrať kliešťa psíkovi

Prisatého kliešťa spoznáte ľahko. Nezriedka je už samotné prisatie kliešťa na kožu nepríjemné, postihnuté miesto je podráždené, začervenané, opuchnuté až bolestivé. Ideálne je, ak kliešťa vyberiete hneď, ako na neho v koži natrafíte. Čím skôr ho totiž vytiahnete, tým menšie je riziko prenosu nákazy, ktorú môže kliešť prenášať. V žiadnom prípade ho nepotierajte olejom, alkoholom, alebo dezinfekciou, ako sa kedysi odporúčalo. Ide o to, že kliešť dýcha celým povrchom tela a aplikovaním oleja by ste spôsobili, že sa začne dusiť. To by malo za následok vylúčenie slín infikovaných patogénmi (vrátane vírusov či baktérií) do tela postihnutého.

aplikacia spot on

Neskúšajte ani krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nie je skrutka a do kože nie je jednoducho zaskrutkovaný. Takzvaný hypostómalebo bodavý orgán ústneho ústrojenstva kliešťa, ktorým je zarytý do pokožky, má spätne orientované zúbky. Tie sťažujú jeho vybratie z rany.

Postupujte radšej takto:

1. Ak chcete kliešťa vybrať rukou, nezabudnite na rukavicu. Prenos nákazy u infikovaných jedincov je možný dokonca aj cez ranky alebo mikrotrhlinky v koži na prstoch.

2. Môžete použiť aj špeciálne súpravy na vyberanie kliešťov alebo pinzety na kliešte. Kliešťa zachyťte a mierne pokývajte do strán, aby sa uvoľnil.

3. Jemným ťahom kolmo nahor ho vytiahnite. Neťahajte prudko, aby ste mu neodtrhli hlavičku, ktorá by mohla ostať v koži.

4. Miesto skontrolujte, aby ste mali istotu, že ste vybrali celého kliešťa a dôkladne vydezinfikujte, najlepšie jódovou tinktúrou.

Čo robiť, keď ostane hlavička kliešťa v tele psa

V prípade, že je zle vybraný kliešť u psa a v rane ostala hlavička, nepanikárte. Ak môžete, navštívte veterinárneho lekára, ktorý pozostatky z kliešťa vyberie psíkovi z rany chirurgicky. V opačnom prípade môžete počkať, kým hlavička sama vyhnisá a dostane sa z kože podobne, ako trieska pri dreve. Dobrou správou je, že z hlavičky už prenos infekcie nehrozí. Určite však ranku ošetrite dezinfekciou s obsahom alkoholu alebo jódovou tinktúrou.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1589

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie