Čistenie zubov u psov má svoje zvláštnosti. Naučte sa to robiť správne.
Pridané: 06.10.2020 15:47:24
06 Október 2020
Na čistenie zubov psa nie je nikdy priskoro. Čím skôr s tým začnete, tým väčšiu šancu máte, že predídete takým problémom, ako je napríklad zubný kameň alebo zapálené ďasná. Okrem toho, že tieto problémy sa spájajú aj s nepríjemným zápachom z papuľky, bývajú aj veľmi bolestivé a ich ošetrenie patrí do rúk veterinárneho lekára. Radšej sa teda zamerajte na to, ako čistiť zuby psovi skôr, než sa objavia. Poradíme vám, ako na to.
Ako vyzerá chrup u psa
Zuby u psa vykonávajú širokú škálu rozličných funkcií, ako jechytanie, držanie, nosenie, hryzenie, lámanie či žuvanie. Okrem toho však pes používa zuby aj ako zbrane pri obrane či útoku. Počet zubov u dospelého psa je 42, oproti tomu mliečny chrup u šteniatok tvorí len 28 zubov. Keďže pes patrí medzi mäsožravce, aj jeho chrup má znaky typické pre túto skupinu. Skladá sa zo štyroch rozdielnych druhov zubov, ktoré sa navzájom odlišujú svojou stavbou, umiestnením a funkciou:
Rezáky (Dentesincisivi) sú v ústnej dutine uložené v prednej časti. Ich hlavná úloha spočíva v odhrýzaní z potravy. Dlhé špicaté zuby sa nazývajú špičiaky alebo tesáky (Dentescanini). Vyrastajú za rezákmi a slúžia na trhanie potravy na jednotlivé sústa. Črenové zuby (Dentespremolares) sú uložené medzi špičiakmi a stoličkami a ich tvar a veľkosť ich predurčujú na roztrhanie či rozsekanie potravy. Podobnú úlohu majú aj zuby, ktoré sú umiestnené najviac vzadu, teda stoličky (Dentesmolares).
Prečo je potrebné psíkovi čistiť zuby?
Mnohí ľudia argumentujú, že zvieratá žijúce voľne v prírode si predsa zuby vôbec nečistia. Ak sa teda im zuby čistia samočinne, prečo je potrebné čistiť zuby psovi, ktorý žije v domácnosti s človekom? Odpoveď v prospech zubnej starostlivosti u psov sa opiera o fakt, že doma chované psy sú už od pôvodných, voľne žijúcich druhov veľmi odlišné.
V princípe ide o to, že v dôsledku šľachtenia sa u mnohých plemien natoľko zmenil tvar zubov a vôbec celejústnej dutiny, že proces samočinného čistenia zubov už nie je možný. Za najvýraznejšie príklady môžeme označiť predovšetkým trpasličie plemená psov ako sú jorkšírske teriéry, čivavy, maltézske psíky, ale aj brachycefalické plemená psov typu mopslík, buldog alebo boxer. Ďalšou kapitolou sú diagnostikované problémy v ústnej dutine, napríklad podkus či predkus.
Pomôcky na čistenie zubov pre psa
Čistenie zubov u psa či u človeka sa navzájom až tak nelíši. V oboch prípadoch sú potrebné hlavne dve veci: zubná kefka a zubná pasta, pričom sa pri práci nezabudnite obrniť trpezlivosťou. Výsledkom dôkladného a pravidelného čistenia zubov je totiž zdravý chrup a ďasná, pričom psíkovi tiež nebude smrdieť z papuľky. Uznajte, že to rozhodne stojí za to.
• Dentálna súprava na čistenie zubov pre psa – takýto set obsahuje všetko, čo potrebujete pre správnu starostlivosť o ústnu dutinu u psa. Skladá sa zo zubnej kefky a ochutenej zubnej pasty.
• Zubná kefka pre psa –existuje v rozličných vyhotoveniach, no najznámejšie sú obojstranná kefka (ktorá umožňuje jednoduché čistenie na malých aj veľkých plochách zubov) a prstová zubná kefka, ktorá sa pred ošetrením zubov navlečie na prst. Gumový návlek na prst okrem čistenia chrupu súčasne masíruje aj ďasná.
• Zubný gél alebo zubná pasta pre psa –špeciálne pasty pre psy majú špeciálnu receptúru a chuť (rôzne mäsové príchute, napríklad zubná pasta s hydinovou príchuťou), ktorá psíkom uľahčuje celý proces čistenia zubov.
Ako často čistiť zuby psovi
Frekvencia čistenia zubov u psa je podobná ako u človeka, to znamená, že čistenie zubov u štvornohého kamaráta by sme mali vykonávať každý deň. Iba v takom prípade bude starostlivosť o ústnu dutinu psíka efektívna a bude prinášať želané ovocie.
Aby sme psíka na tento rituál ľahko privykli, je dôležité, aby sme s umývaním zubov začali už u šteniatka. Pes si potrebuje na celý proces zvyknúť, pochopiť, že mu nič zlé nehrozí a že ide len o pravidelný postup, ktorý bude absolvovať každý deň v určenú hodinu.
Prispejte k zdravej ústnej dutine svojho psíka
Okrem čistenia zubov sa odporúča aj pravidelné podávanie žuvacích kostí pre psov, ktoré veľmi prirodzeným spôsobom pomáhajú odstraňovať zubný povlak. Odporúča sa dopĺňať kŕmenie aj žuvacími tyčinkami, ako je Pedigree Dentastix, ktoré účinne predchádzajú tvorbe zubného kameňa.