Späť

Ako vycvičiť psa alebo výcvik psa krok po kroku

Pridané: 06.10.2020 15:18:04

06 Október 2020

Akonáhle si prinesiete domov šteniatko alebo už staršieho psíka z útulku, mali by ste začať s výcvikom. Samozrejme, nemyslíme tým, že ho hneď začnete učiť povely, ako napríklad sadni či ľahni. Výcvik totiž zahŕňa aj naučenie psa na jeho miesto či osvojenie si návyku prísť na zavolanie. Výcvik psa netreba nikdy podceňovať. Môže totiž psíkovi zachrániť život a vás zase ušetrí mnohých starostí.

Ako vycvičiť psa alebo výcvik psa krok po kroku

Kedy začať cvičiť psa

Viaceré príručky sa v tomto bode rôznia. Niektoré odporúčajú začínať s povelmi vo veku šiestich mesiacov, iné sa prikláňajú k názoru, že už 3 - 4 mesačné šteniatko pochopí, čo od neho chceme a poslúchne. Predpokladá sa, že takto starý psík má už celkom dobre vyvinutú koordináciu pohybu a je schopný sa sústrediť počas dlhšej doby, pričom pozorne vníma súvislosti. Pravdou však aj naďalej ostáva, že dospelý a starší pes sa nové povely učí o niečo ťažšie. Výchova a výcvik psa vo vyššom veku je teda trochu zdĺhavejší proces, ale jednoznačne nie nemožný.

Ďalšou zaujímavosťou je, že existujú plemená psov, ktoré dosahujú vysokú inteligenciu a všetky príkazy sa učia ľahko a rýchlo. Dokonca sa vám môže niekedy zdať, akoby vám vaše želania vyčítali z očí ešte skôr, ako ich vyslovíte. Patria k nim predovšetkým borderské kólie, ktoré sa pôvodne využívali ako pastierske psy, no medzi bystré a učenlivé plemená psov sa radia aj pudle, nemecké ovčiaky či labradorské retrievery.

Šikovné triky na výcvik psa

Zapamätajme si, že na výcvik by sa mal psík tešiť, v žiadnom prípade by sa ho nemal obávať. Motivačne môžu pôsobiť rozličné maškrty pre psov, ktoré od nás dostane ako odmenu za poslúchnutie povelu. Aj ten najzábavnejší výcvik psa by však nemal trvať viac ako 10 – 30 minút (podľa plemena a veku psíka). U šteniatok by výuka nemala presiahnuť 5 minút. Do tohto času by sme mali zarátať aj priestor na oddych, teda krátke pauzy, ktoré môžeme vyplniť hrou. Nepreťahujme zbytočne výcvik až dovtedy, keď už chlpáča naozaj omrzí. Nič tým nedosiahneme a pes bude reagovať neochotne alebo odmietavo. Radšej skončime skôr a pokračujeme v lekcii v priebehu dňa, keď si psík odpočinie.

• Výcvik si naplánujme pred kŕmením. Psíkbude mať väčšiu motiváciu poslúchať, aby dostal za odmenu maškrty.

• Povely pre psa by mali byť krátke a stručné. Pes by si ich mal ľahko spojiť s tým, čo má urobiť.

• Po každom uposlúchnutí psíka okamžite pochváľme, aby pochopil, že spravil, čo sme od neho chceli.

• Povel nikdy neopakujeme viackrát. Ak pes neposlúchne na prvý raz, vykonáme s ním daný cvik tak, že ho usmerníme s pomocou rúk alebo vodítka.

• Trvajme na tom, aby psík vykonal presne to, čo od neho žiadame. Ak napríklad pes príde na zavolanie, no nesadne si, ale zostane stáť, jemne ho zatlačíme na chrbte, aby sa posadil. Až potom ho môžeme pochváliť.

• Pri výcviku používame pomôcky, ako je napríklad obojok a krátke vodítko, ktoré nám uľahčia manipuláciu so psíkom.

pes s hračkou

Najväčšie chyby pri výchove psa

Nikdy na psíka nekričíme. Pes má omnoho lepší sluch, ako človek a tak je pre neho krik veľmi nepríjemný. Ak chceme psíka pokarhať, postačí, ak mierne zvýšime hlas a vyslovíme dôrazne „fuj!".

Oneskorené tresty alebo pokarhania psíka sú úplne zbytočné. Dokonca môžu byť až kontraproduktívne, nakoľko pes si dokáže spojiť súvislosti len v mimoriadne krátkom čase (1 sekundu, maximálne 1,5 sekundy).

Nepoužívame rozličné pokyny na ten istý úkon. Ak napríklad voláme psíka „Ku mne!", zostaneme pri tom. Nemeníme to a nepoužívame zároveň aj povel „K nohe!".

Nemeníme pravidlá. Ak psíkovi nedovolíte ležať na gauči, upovedomíme o tom aj ostatných členov rodiny. Inak sa môže stať, že deti alebo manželka tam psíka pokojne nechajú odpočívať a on bude z toho zmätený.

Nedávame psíkovi nevhodné hračky. Staré ponožky alebo papuče sa často označujú za výborné hračky pre psov, ale kto mu zabráni, aby nabudúce nevymenil starú papuču za novú a celú ju neroztrhal? Uvedomme si, že pes nerozlišuje, ktorá papuča je naša a ktorá je tá jeho.

Odmena pre psíka, ktorá sa mu ráta

odmena vycvik psa

Psíkovi sme rozkázali, čo má urobiť a on nás okamžite poslúchol. Teraz je na mieste odmena, ktorá mu ukáže, že to, čo urobil, bolo správne. V podstate nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre odmeňovacie pochúťky pre psov, alebo si do vrecka dáte za hrsť granúl a vždy mu z nich zopár ponúknete. Ide o to, aby táto odmena poskytla psíkovi potrebnú motiváciu, prečo by sa mal rovnako snažiť aj nabudúce.

Ďalšou formou odmeny je aj hra. Veľa psov, najmä mladé a temperamentné jedince, zbožňujú chvíle zábavy so svojím majiteľom. Odmena v podobe hry sa odporúča najmä za ukončením daného výcviku, pretože psíka vhodným spôsobom uvoľní a poteší. To, akú hru si vyberiete, je už len na vás. Môžete sa napríklad preťahovať s látkovou hračkou alebo hádzať svojmu štvornohému kamarátovi mäkkú loptičku pre psov.

Len vycvičený a poslušný pes vám bude spoľahlivým parťákom, ktorého so sebou môžete vziať do lesa aj do spoločnosti. Ako cvičiť psa a naučiť ho základným povelom?

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1443

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie