Pes a mačka v jednej domácnosti? Zvládnite to bez stresu.
Pridané: 26.10.2020 14:08:07
26 Október 2020
Nepriateľský vzťah medzi psom a mačkou sa stal námetom mnohých rozprávok a filmov. Vďaka nim by sa možno zdalo, že priateľské spolunažívanie medzi týmito dvoma rozdielnymi tvormi skrátka ani nie je možné. Opak je však pravdou. Potvrdzujú to mnohé domácnosti, kde si pes a mačka na seba zvykli a dokonca sú na seba silne naviazaní. Ak aj vy túžite po takejto symbióze, nechajte si od nás poradiť, ako naučiť psa žiť s mačkou.
Prečo sa pes a mačka väčšinou nemôžu vystáť
Stará známa averzia týchto dvoch živočíšnych druhov pravdepodobne vyplýva z rozdielov, ktoré medzi nimi nájdeme. Hoci je nesporné, že by sme ich našli oveľa viac, pripomeňme si aspoň tie najnákladnejšie z nich:
• Psy boli domestikované oveľa skôr ako mačky (podľa archeologických nálezov cca pred 20 000 rokmi, kým mačky len pred 8 000 rokmi).
• Pes patrí k zvieratám žijúcim vo svorke, kým mačka je individuálny lovec.
• Pes sa dá relatívne ľahko ovládať a rýchlo sa naučí poslúchať povely. Mačka ich poslúchne len vtedy, keď to uzná za vhodné.
• Psy sú často hlučné, pri našľapovaní dupocú. Mačky neznášajú hluk a aj samy sa pohybujú maximálne ticho a opatrne.
• Pes a mačka majú odlišný spôsob dorozumievania sa. Pes krúti chvostom vtedy, keď sa teší alebo je rozrušený. Mačka švihá chvostom vo chvíľach, keď je znepokojená alebo sústredená.
Prvý kontakt medzi psíkom a mačkou
Kľúčovým sa stáva prvé stretnutie psa a mačky. To by malo prebiehať tak, že všetky miestnosti domu alebo bytu by ste mali nechať otvorené, aby mačka nemala obavy z toho, že sa nemá kam utiahnuť, ak sa bude cítiť ohrozená. Majte poruke maškrty pre psa a mačku a neustále zvieratá sledujte. Môžete sa im prihovárať upokojujúcim tónom hlasu, prípadne ich jemne hladkať. Ak vidíte, že pes je pokojný a nejaví známky agresivity, odmeňte ho drobnou maškrtou a nahlas ho pochváľte.
Mali by ste rátať aj s možnosťou, že sa mačka urazí a nahnevá, pretože v jej rajóne, ktorý doteraz považovala za svoje výsostné panstvo, sa objavil narušiteľ - pes. Často sa však stáva aj to, že zmätené a opatrné šteniatko v nej prebudí materinský inštinkt a ak aj k nemu neprejaví hlbokú náklonnosť, neublíži mu. Malá mačka a dospelý pes sú zase kombináciou, ktorá si vyžaduje vašu plnú pozornosť z toho dôvodu, aby pes mačiatku (hoci nechtiac) neublížil.
Pes a mačka – spolužitie, ktoré sa dá zvládnuť
Ak chcete vytvoriť medzi psíkom a mačkou vo vašej domácnosti bližší vzťah, odporúčame vám začať s tým čo najskôr. To znamená, že ľahšie a rýchlejšie sa vám podarí skamarátiť šteniatko a mačiatko, ako dospelú mačku a staršieho psa.
Tí už totiž majú na iné zviera vyhranený názor a s prišelcom sa budú o svoj domov deliť len veľmi neradi. Hoci aj v tomto prípade nie je vylúčené, že to nakoniec môže dopadnúť nad očakávanie dobre.Zrejme si to však bude vyžadovať viac času a trpezlivosti z vašej strany.
Ako najľahšie naučiť psa žiť s mačkou
Našťastie existuje osvedčený spôsob, ako z mačky a psa urobiť najlepších priateľov. Ide o to, že do domácnosti prinesiete naraz šteniatko aj mačiatko, oba teda majú rovnaké podmienky na to, aby si zvykli na nové prostredie, ľudí i na seba navzájom. Práve preto sa najľahšie spriatelia mláďatá. K ich vzájomnému kamarátstvu rovnakou mierou prispeje potreba tepla a bezpečia, neznáme prostredie a prirodzená zvedavosť, typická pre mláďatá.
Podobne to bude aj u odrastenej mačky, ktorá obyčajne pomerne rýchlo akceptuje šteňa a rovnako aj mladý, ešte vždy zvedavý a priateľský pes si veľmi skoro zvykne na mačiatko. Horšie je to už v prípade, ak viete, že váš pes neznáša mačky, prípadne je neovládateľný a neposlúcha vaše príkazy. V takomto prípade si dobre zvážte, či chcete riskovať a priniesť si domov mačičku.
Tipy a triky pre mačky a psy v jednej domácnosti
• Pri prvom zoznamovaní nasaďte psíkovi obojok, vodítko a v prípade potreby aj náhubok, aby ste ho mohli kedykoľvek zadržať a upokojiť.
• Skúste dať psovi do pelecha niečo, čo vonia ako mačka a mačke dajte do pelieška niečo, čo patrí psovi. Vôňa toho druhého sa im postupne stane známou a prestane ich znepokojovať.
• Psa a mačku kŕmte vždy oddelene. Každý z nich musí mať svoju vlastnú misku na krmivo a napájačku.
• Pes i mačka by mali mať každý svoj vlastný pelech, kde sa budú cítiť bezpečne.
• Počas prvých dní až týždňov mačku a psa nespúšťajte z očí a rozhodne ich nenechávajte spolu osamote, aj keď sa na prvý pohľad môže všetko zdať v poriadku. Zakročte, ak by ste videli, že sa schyľuje k bitke alebo naháňačke.
• Ak vlastníte poľovnícke plemená psov, teriéry, stavače alebo setre, rozmyslite si, či nebudú mačku vnímať ako korisť, ktorú treba uloviť (utekanie mačky v nich môže vyburcovať nebezpečnú loveckú vášeň).