Späť

Koronavírus známy ako FIP u mačiek predstavuje vážnu hrozbu

Pridané: 26.10.2020 13:50:39

26 Október 2020

Felínna infekčná peritonitída (tzv. FIP) je neslávne známe ochorenie mačiek, ktorý spôsobuje fatálne zápalové zmeny na pobrušnici. Nakoľko toto ochorenie nie až také zriedkavé, ako by sme sa mohli nazdávať, stojí za to, aby sme si o ňom niečo povedali a naučili sa, ako pred ním svoju mačku chrániť. Prečítajte si, ako sa prejavuje FIP, aké formy má a prečo je taká nebezpečná.

Koronavírus známy ako FIP u mačiek predstavuje vážnu hrozbu

FIP – skratka pre smrteľné ochorenie mačiek

Felínna infekčná peritonitída je imunitne sprostredkované ochorenie, vyvolané mačacím koronavírusom, patriacim do skupiny obalených RNA vírusov a označuje sa tiež skratkou FCoV (Feline Coronavirus - mačací koronavírus ). Prenáša sa tzv. oro-fekálnou cestou, teda trus chorého jedinca je infekčný pre zdravých jedincov, ktorí sa môžu nakaziť takto kontaminovanou potravou. Vírus sa tak dostane cez ústnu dutinu až do čriev, kde sa v črevných bunkách množí.

Zaujímavosťou je, že v priebehu tohto procesu môže dôjsť k mutácii jeho RNA genetickej informácie a vírus získava schopnosť množiť sa aj v bunkách imunitného systému (makrofágoch). Spúšťačom pre rozvoj ochorenia je potom znížená imunita mačky alebo stresové faktory, ktoré s pomnožením takto zmutovaného vírusu vedú k systémovej imunitnej reakcii s fatálnym koncom. Nakoľko na vírus nie sú vnímavé iné zvieratá ako mačky, ochorenie predstavuje nebezpečenstvo len pre ne a človek, ani iné živočíšne druhy nie sú v ohrození. FIP však, nanešťastie, zaraďujeme medzi smrteľné choroby u mačiek.

siva macka

Ako preventívne chrániť zdravie mačky

Keďže vakcína proti infekčnej peritonitíde mačiek nie je komponentom základných vakcín, odporúča sa dodržiavať preventívne opatrenia. Nakoľko k nakazeniu môže dôjsť pri vzájomnom čistení a oblizovaní sa mačiek alebo pri spoločnom používaní mačacích toaliet, misiek na krmivo alebo pri používaní rovnakej hygienickej a kozmetickej výbavy u viacerých mačiek súčasne.

• Je potrebné pravidelne čistiť mačacie toalety.

Každá mačka by mala mať svoju vlastnú misku na krmivo a misku na vodu.

Skladujte misky na vodu a krmivo oddelene od mačacej toalety.

Zabráňte stresovým faktorom, ktoré by mohli negatívne ovplyvňovať pohodu mačiek, napríklad hluk, zmena prostredia a pod.

Zabráňte svojej mačke kontaktu s infikovanými mačkami.

• Ak plánujete rozšíriť chov o ďalšiu mačku, nezabudnite ju dať vopred vyšetriť.

pekna macka

Klinické príznaky FIP nie sú jednoznačné

Choroby mačiek, ako je Felínna infekčná peritonitída,sú známe tým, že majú veľmi nešpecifické príznaky, ktoré súvisia s konkrétnym postihnutím orgánov. Nakoľko ochorenie môžeme podľa symptómov rozdeliť na 3 formy, rozlišujeme:

Vlhkú FIP – vyznačuje sa hromadením výpotku v hrudníku, v perikarde alebo brušnej dutine (zápalovej tekutiny, ktorá sem prestúpila kvôli zvýšenej priepustnosti zapálených ciev),

Suchú FIP – typické sú granulomatózne lézie rôznych orgánov, podľa čoho sa objavujú príznaky (zväčšenie obličiek, chronická hnačka, zdurenie lymfatických uzlín).

Zmiešanú formu – kombinuje symptómy suchej a mokrej formy, objavuje sa horúčka, ospalosť, zníženie príjmu potravy, chradnutie, príznaky poškodenia obličiek, zvracanie a hnačka, zväčšenie lymfatických uzlín v brušnej dutine, zápal pľúc, žlto sfarbené sliznice, zmeny na očiach (zmeny na dúhovke, krv v prednej očnej komore, nerovnaká veľkosť zreničiek, náhla strata zraku), zápal sietnice, poruchy centrálnej nervovej sústavy (poruchy chôdze, kŕče, samovoľné pohyby očí, zvýšená citlivosť (hyperestézia) až bolestivosť na bežný dotyk či zmeny správania.

Diagnostika infekčnej peritonitídy u mačiek je náročná

Nepriama detekcia patogénu – vykonáva sa na základe potvrdenia prítomnosti protilátok v krvnom sére alebo vzorke brušnej tekutiny špecifickým testom (ELISA testy alebo imunofluorescenčné metódy)

Priama detekcia patogénu – potvrdenie prítomnosti vírusu vo vzorke krvi, trusu alebo výpotku prostredníctvom PCR metódy

Laboratórna diagnostika pomocou krvných testov – typická je redukcia počtu červených krviniek a lymfocytov, pokles albumínov a naopak nárast globulínov, objavuje sa tiež neutrofilná leukocytoza s lymfopéniou

vysetrenie macky

Liečba FIP je stále predmetom výskumov

Infekčná peritonitída mačiek, bohužiaľ, nie je liečiteľná. Vykonáva sa len podporná terapia, ktorámá za úlohu zlepšiť kvalitu života a minimalizovať utrpenie mačky. Vo februári 2019 bola v časopise The Journal of Feline Medicine and Surgery publikovaná významná štúdia Dr. Nielsa C. Pedersena, ktorá otestovala zrejme prvú naozaj úspešnú terapiu tohto ochorenia. Vývoj lieku bol inšpirovaný liečbou ochorení vyvolaných Ebola vírusom a inými podobnými RNA vírusmi.

Posun v liečbe predstavuje objavenie tzv. nukleozidového analógu, ktorý sa pri množení vírusu zaradí do jeho genetickej informácie, čím zabráni jeho ďalšiemu množeniu. Experimentálna liečba spočívala v aplikácii určitého množstva lieku vo forme injekciedo podkožia mačky 1x denne počas 12 týždňov. Väčšina mačiek, ktorá sa podrobila liečbe, vykázala výrazne rýchle pozitívne výsledky. Hoci je tento liek dosiaľ dostupný len v štúdiách, ponúka novú nádej na prežitie a snáď aj vyliečenie ochorenia, ktoré je dnes stále bežne smrteľné.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie
  • Veľkoobchod 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1389

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie