Späť

Ako naučiť mačku na záchod a čo všetko na to potrebujete

Pridané: 06.10.2020 14:48:05

06 Október 2020

Mačky sú veľmi čistotné a rýchlo sa dokážu naučiť, kde majú vykonávať svoju potrebu. Stačí, ak im vytvoríte vhodné podmienky a aj malé mačiatka rýchlo pochopia, na čo slúži záchod pre mačky a začnú ho používať. Aby ste sa však vyhli drobným nehodám na koberci alebo dlážke a pomohli mačke vytvoriť si správny návyk na mačacie wc, prečítajte si, čo vám pri tom pomôže.

Ako naučiť mačku na záchod a čo všetko na to potrebujete

Používanie wc je pre mačku prirodzená záležitosť

U mačiek je typické, že vo vonkajšom prostredí vykonávajú svoju potrebu väčšinou na jednom mieste, kde si najprv vyhrabú jamku a potom ju dôkladne zahrabú. Tento zvyk je vlastne riadený inštinktom, ktorý im káže, aby sa takýmto spôsobom chránili pred predátorom a zbytočne na seba neupozorňovali. To zároveň kladie vhodné predpoklady pre naučenie sa používať mačací záchod.

Vo všeobecnosti platí, že mačiatka potrebujú trochu času, aby pochopili, aký význam má mačacie wc. Ak sa to však už naučia, budú ho používať stále. O niečo rýchlejšie to pochopia už dospelé osvojené mačky. Nemusíte sa však báť, skôr – či neskôr sa používať mačací záchod naučí každá mačka, pretože je to pre ňu prirodzené a pohodlné.

Aký záchod pre mačku vybrať

Podľa tvaru a spôsobu vyhotovenia existujú viaceré typy záchodov pre mačky, napríklad:

• Obdĺžnikové mačacie wc

• Rohový záchod pre mačky

• Krytý mačací záchod

Rohový záchod pre mačky, ako už napovedá samotný názov, je vhodný do rohu miestnosti. Môžete si zvoliť, či dáte prednosť krytej alebo nekrytej verzii. Obdĺžnikové wc pre mačku má variabilnejšie možnosti umiestnenia a poskytuje mačke dostatok priestoru. Plastový kryt umožňuje dopriať zvieratku potrené súkromie, pričom tiež zabraňuje možnému šíreniu nepríjemného zápachu.

Mačka by tiež mala mať na záchode dostatok miesta na otočenie a zahrabávanie. Pri výbere si tiež všímajte, či majú otvorené toalety vyšší okraj a zatvorené mačacie wc dostatočnú vnútornú výšku. Je to dôležité preto, aby mala mačka vnútri dostatok priestoru a aby podstielka nevypadávala z toalety na zem.

mačka na záchode

Kde umiestniť mačacie wc

Ak rozmýšľate nad vhodným umiestnením záchodu pre mačky, majte na pamäti, že by malo ísť o miesto, kde nevládne čulý ruch a premávka. Rohový záchod pre mačky sa dá umiestniť len do rohu, no ani tam to nemusí byť najpokojnejšie miesto. Nie je vhodná ani miestnosť, ktorú zvyknete zatvárať, pretože mačacia toaleta by mala byť mačke neustále k dispozícii. V blízkosti mačacieho záchoda by nikdy nemali byť misky s vodou alebo krmivom. Ideálne je tiché, dobre vetrateľné miesto, kde mačičku nebude nič vyrušovať.

Typy podstielok do mačacej toalety

Na trhu sa nachádza veľké množstvo tzv. mačkolitov, ako sa zvyknú medzi chovateľmi nazývať podstielky pre mačky. Poznáme napríklad ich hrudkujúce varianty, ktoré po použití toalety vytvoria pevnú hrudku, ktorá sa dá jednoducho odstrániť a zvyšná podstielka ostane čistá a nepoužitá. Hrudkujúce stelivo sa vyrába z ílovitých materiálov typu bentonit. Íl je porézny, vďaka čomu dobre pohlcuje vlhkosť. Materiál vlhkosť vsiakne, zlepí sa a vytvorí hrudky. To, nakoľko sú takéto hrudky pevné a ako ľahko ich z toalety odstránite, závisí od výrobcu podstielky.

Ďalšie typy podstielok sú zhotovené zo silikátu, ktorý má hygroskopické vlastnosti. Takéto stelivo sa totiž skladá zo sódy zmiešanej s kremenným pieskom. Silikát potom predstavuje molekulu zloženú z kremíka a kyslíka, ktorá tvorí tzv. štvorsten. V ňom je atóm kremíka obklopený štyrmi atómami kyslíka, takže vznikne niečo ako klietka. S pomocou tejto unikátnej štruktúry môže stelivo okamžite vstrebať veľké množstvo tekutín a takmer bez zvyšku neutralizovať zápach. Moč tak môže v toalete zostať až počas štyroch týždňov, pričom podstielka bude stále suchá a bez zápachu.

macacia toaleta

Dôvody, prečo mačka nechce používať mačací záchod

Ak mačka nechce používať svoje wc pre mačku, dôvody môžu byť rôzne. Skúsme sa spolu pozrieť na tie najčastejšie:

• V uzavretom priestore krytej mačacej toalety sa kumuluje zápach. Aj keď ho zvonka necítite, pre mačku je výrazný. Čistite toaletu aspoň raz denne, celú podstielku vymeňte podľa potreby raz týždenne alebo raz za dva týždne.

• Ak mačka vykonáva svoju potrebu na nezvyčajné miesta v byte, môže to byť spôsob, ako chce upozorniť, že má zdravotné problémy. Vezmite ju na vyšetrenie k veterinárovi.

• Nie všetky voňavé podstielky do mačacej toalety, ktoré voňajú vám, sa budú páčiť aj vašej mačke. Niektoré mačky neobľubujú podstielky s vôňou.

• Mačky môžu mačacie wc ignorovať aj v prípade, že im nevyhovuje, kde je záchod pre mačky umiestnený, majú s použitím záchodu negatívnu skúsenosť, prípadne máte viac mačiek a nemáte dostatočný počet záchodov.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1438

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie