Späť

Kliešte striehnu na vašich miláčikov - nedajte im šancu

Pridané: 16.05.2019 08:08:46

16 Máj 2019

Počas jarných mesiacov apríl a máj sa v prírode vyskytuje najviac kliešťov. Okrem toho, že po prichytení sa na hostiteľa sajú jeho krv, prenášajú aj viaceré život ohrozujúce ochorenia. Pokiaľ nechcete, aby si kliešťa v kožúšku priniesol domov z prechádzky aj váš psík alebo mačička, máme pre vás niekoľko dobrých rád.

Kliešte striehnu na vašich miláčikov - nedajte im šancu

Roztoče s ostrými hryzadlami

Kliešte číhajú na hostiteľa v tráve a na nízkych porastoch. Pokiaľ nič netušiaci okolo bežiaci psík alebo mačička nemajú antiparazitárny obojok alebo inú formu ochrany, prichytia sa im na srsť. Odtiaľ sa potom dostanú až na miesta s mäkkou, tenkou kožou, ktorú prepichnú bodavým orgánom a začnú sať krv. Dokonca najčastejšie sa vyskytujúci kliešť. Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus), po pricicaní vylučuje do rany znecitlivejúcu látku, takže zviera si prebodnutie kože ani nevšimne. Zároveň pod kožu zasunie klepietka s háčikmi, ktoré pôsobia ako harpúna a bránia jednoduchému vytiahnutiu z rany.

Po prisatí sa na kožu kliešť začína zväčšovať svoj objem. Nacicaná samička kliešťa počas prichytenia na hostiteľa dokonca dokáže zväčšiť svoju hmotnosť až 200 – krát. Napité kliešte v srsti zvierat majú vzhľad sivých, podlhovastých útvarov, takže sú omnoho lepšie viditeľné, ako práve prichytené jedince. Najčastejšie ich nájdeme na ušniciach, v blízkosti krku a na riedko osrstených častiach tela zvierat.

Čo robiť, ak je kliešť už prisatý

Niekedy sa stáva, že sa kliešť prisaje ešte skôr, ako stihnete podniknúť potrebné kroky na ochranu zvierat. Aj mnohí zodpovední majitelia si museli vedieť poradiť s rovnakým problémom. V takomto prípade platí, že čím skôr kliešťa vyberiete, tým lepšie. Minimalizujete tak riziko prenosu infekcie, pretože platí, že infikovanie baktériou počas prvých 24 hodín po pricicaní je nepravdepodobný.

Kliešte v psíku

Stáva sa, že prenos nákazy je vyprovokovaný nevhodným spôsobom odstraňovania kliešťov. Všetky tradičné metódy, ako je napríklad natieranie olejom či vytrhávanie v smere hodinových ručičiek, provokujú živé kliešte vylučovať vnoreným ústrojenstvom (tzv. hypostómom) patogénne mikroorganizmy do organizmu. Preto je ideálne použiť súpravu na odstraňovanie kliešťov, ktorá nebezpečenstvo prenosu ochorenia zníži na minimum.

Dá sa kliešťom úplne vyhnúť?

Možno si myslíte, že vy a váš štvornohý kamarát s kliešťami bojovať nemusíte. Pravdou však je, že kliešte sa môžu vyskytovať všade, kde sa nachádza vyššia tráva a zopár kríkov. Dôležitá je totiž optimálna vzdušná vlhkosť a prítomnosť potenciálnych hostiteľov, medzi ktorých patria aj drobné hlodavce, ježkovia či túlavé zvieratá.

Kliešte teda môžeme nájsť v lesnom poraste, na pasienkoch, na lúkach, rúbaniskách, na rozhraní lesov a lúk, pozdĺž lesných cestičiek a vodných tokov. Vyskytujú sa však nielen v prírodných a suburbánnych, ale rovnako i v urbánnych lokalitách. Tu patria tiež záhrady, mestské cintoríny, parky, lesoparky a mnohé iné rekreačné zóny.

Babezióza, rickettsióza, kliešťová encefalitída...

Nebezpečenstvo kliešťov spočíva najmä v tom, že v prípade, že sú infikované, môžu svojho hostiteľa nakaziť viacerými nebezpečnými ochoreniami. Najčastejšie sa vyskytuje ochorenie spôsobené vírusom kliešťovej encefalitídy, lymská borelióza vyvolaná baktériou Borreliou burgdorferi, babezióza spôsobená vnútrobunkovým parazitom Babesiou či rickettsióza, ktorej pôvodcom je baktéria Rickettsia spp.

Ochorenia sa prejavujú súborom rozličných nešpecifických príznakov, ako je horúčka, nechutenstvo, bolesti kĺbov, zdurenie lymfatických uzlín a podobne. V prípade, že nedôjde k včasnému stanoveniu správnej diagnózy a nasadeniu vhodnej liečby, môžu mať ochorenia fatálne následky. Preto počas sezóny kliešťov nezabudnite pred prechádzkou použiť vhodný repelent v spreji, napríklad Arpalit NEO.

Arpalit šampón

Najlepšou metódou boja s kliešťami je prevencia

Dúfať, že sa váš miláčik s kliešťami nikdy nestretne, by bolo nereálne a dokonca nezodpovedné. Omnoho vhodnejší a praktickejší prístup spočíva v prevencii a pravidelnej prehliadke povrchu tela zvieratka. Ideálne čo najskôr po skončení každej prechádzky alebo po pobyte v prírode. Mačičku, ktorá je zvyknutá pohybovať sa po vonku sama, môžete skontrolovať po návrate domov. Ak prehliadku spojíte s hladkaním a maznaním, môžete si byť istí, že jej to nebude proti srsti.

Výbornou pomôckou proti prichyteniu sa kliešťov na srsť zvierat je antiparazitárny prípravok HERY vo forme spot – on. Obsahuje látky, ktoré kliešťov odpudzujú, takže psík alebo mačka, ktorí by im inak pripadali ako chutné sústo, ich naopak odradia. Pre gravidné psy a mačky je zase najvhodnejší elektrický repelent, ktorý je úplne bezpečný aj pre ich potomstvo.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1443

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie