Späť

Škrečok, morské prasiatko alebo mačka - aké zvieratko pre deti vybrať?

Pridané: 27.01.2020 21:29:35

27 Január 2020

Takmer všetky deti túžia po domácom zvieratku. Vedeli by o tom rozprávať najmä rodičia, ktorí sa s prosbami detí o kúpu morčaťa, psíka či mačky stretávajú asi najčastejšie. Nájsť nenáročné zvieratko pre deti nie je práve najľahšia úloha. My sme sa s ňou však popasovali, preto ak si ešte vždy neviete vybrať, prečítajte si náš článok. Poradíme vám, na čo sa zamerať a čo so sebou prináša starostlivosť o jednotlivé domáce zvieratá.

Škrečok, morské prasiatko alebo mačka - aké zvieratko pre deti vybrať?

Ako nájsť najlepšie zvieratko pre deti

Skôr, než sa pre nejaké zvieratko rozhodnete, mali by ste si tento krok dôkladne premyslieť. Často sa totiž stáva, že po prvotnom nadšení príde ochladnutie zo strany detí a o zvieratko sa nakoniec musia postarať rodičia. Samozrejme, treba tiež rátať s tým, že zvieratko nie je vec a starostlivosť oň aj niečo stojí.

Každé zviera potrebuje krmivo, bývanie, pomôcky na hygienu a ošetrovanie, prípadne venčenie, pravidelné návštevy u veterinára, očkovania, odčervovania a v prípade ochorenia aj lieky a zvýšenú starostlivosť. Na druhej strane, chov domáceho zvieratka môže deti naučiť zodpovednosti. Zvierací kamarát tiež život detí obohatí po viacerých stránkach, prípadne často pomôže v situáciách, keď prežívajú ťažké životné obdobie.

Vyberáme domáce zvieratko pre deti

 • Je nevyhnutné, aby deti pochopili, že zvieratko nie je hračka, ale živá bytosť.
 • Rovnako by si mali uvedomiť, že zvieratko sa stane plnoprávnym členom
  domácnosti a to na relatívne dlhý čas.
 • V žiadnom prípade domáce zvieratko nebude len zábavka, ktorú budú môcť
  odložiť, keď ich prestane baviť.
 • Vo všeobecnosti platí, že deťom by ste mali dovoliť zvieratko až vtedy,
  keď dosiahnu vek 6 rokov a viac.

Škrečok je nenáročné domáce zvieratko

Azda najčastejšie sa na zozname zvierat, na ktorých sa zhodnú rodičia i deti, objavuje práve škrečok. Škrečky však rozhodne nie sú len malé milé zvieratká, ktorým stačí ku šťastiu krmivo pre hlodavce a klietka pre škrečka. Ako prvé si treba uvedomiť, že škrečok počas dňa spí a ožíva až večer. V noci potom vykazuje najvyššiu aktivitu, čo sa prejavuje najmä hlučným ohrýzaním klietky, škrabaním, lozením, šuchotaním s podstielkou či vŕzganím kolieska na behanie. Najčastejšie sa v domácnostiach chová škrečok džungarský, ktorý sa dožíva cca dvoch rokov.

Škrečok je nenáročné domáce zvieratko

Na rozdiel od psíkov škrečky nepotrebujú, aby ste ich venčili, postačí, ak im budete pravidelne čistiť klietku, kde budú mať dostatok podnetov a nezabudnete im nasýpať čistú podstielku pre hlodavce. Ak však deti túžia po zvieratku, s ktorým by sa mohli hrať či maznať, škrečka im radšej nevyberajte. Tento tvorček je pomerne malý a krehký a deti by mu mohli ľahko ublížiť neopatrným zaobchádzaním. Treba tiež vziať do úvahy, že škrečky môžu vás alebo deti pohrýzť – hoci to nemusia urobiť náročky.

Morčatá majú miernu a spoločenskú povahu

Morča alebo aj morské prasiatko pôvodne pochádza z juhoamerického kontinentu. Dospelý jedinec dorastá do veľkosti cca 35 cm a váži v priemere 0,7 – 1,8 kg (podľa druhu). Ide o zaujímavé, inteligentné a ak sa s nimi správne zaobchádza, tak aj priateľské domáce zvieratká. Môžete ich chovať v interiéri, no ešte viac im vyhovuje prirodzenejší vonkajší chov. Na chov morčiat je optimálna klietka s výbehom, kde umiestnite zvieratkám misku s krmivom a napájačku.

Morčatá majú miernu a spoločenskú povahu

Toto nenáročné zvieratko pre deti môžete vziať aj na prechádzku, stačí, ak mu oblečiete postroj pre hlodavce a môžete vyraziť. Morčatá sú zvedavé, hravé a majú rady prehľad o tom, čo sa v okolí deje. Prv, než sa však rozhodnete pre morské prasiatko, uvedomte si, že sa pri správnej starostlivosti môže dožiť až siedmich rokov. Na výber máte z týchto druhov morčiat:

 • morčatá hladkosrsté (americké)
 • morčatá dlhosrsté (angorské)
 • morčatá hrubosrsté
 • morčatá rozetové
 • morčatá kučeravé (rex)

Mačky sú nezávislé a samostatné zvieratá do bytu

Mačky sú nezávislé a samostatné zvieratá do bytu

Ak sa vaše deti rozplývajú pri pohľade na mačiatka a najradšej by to malé mäkké klbko mali aj doma, skôr, než im podľahnete, uvedomte si, že mačky sa môžu dožiť 12 – 15 a viac rokov. Ste schopní sa o ne po celý čas kvalitne starať? Mnohé mačky sa tiež rady zabávajú tým, že si ostria pazúriky na nábytku, alebo sa s obľubou šplhajú po záclonách. To sa síce dá čiastočne ovplyvniť pomocou hračiek a škrabadiel, no aj tak by ste na to nemali zabúdať.

Mačky sú veľmi čistotné zvieratá a veľmi rýchlo pochopia, kde majú vykonávať potrebu. Na tento účel im preto kúpte záchod pre mačky a vhodnú podstielku do záchodu. Ďalším z dôvodov popularity mačiek je ich schopnosť vyrovnať sa so samotou. Hoci veľa závisí aj od konkrétneho druhu a povahy mačky, vo všeobecnosti väčšinu dňa bez problémov prespia a vaša neprítomnosť ich nijako nezarmucuje. Odrastenejšie mačiatka sa vďaka svojej hravosti môžu stať skvelým zdrojom zábavy pre deti. Nikdy ich však nenechávajte spolu bez dozoru. Ak sa mačka cíti ohrozená, bez váhania použije zuby i pazúriky.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
 • skladové hospodárstvo
 • vybavovanie objednávok
 • objednavky e-shop
 • reklamacie 
 • Maloobchod
 • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1509

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie