Späť

Prečo pes nechce jesť? Príčiny strati chuti do jedla u psov.

Pridané: 16.02.2021 08:40:34

16 Február 2021

Nechutenstvo u psov môže mať rôzne príčiny. Ak váš psík „krúti ňufákom“ nad miskou granúl, no zato s chuťou zhltne kúsok šunky, ktorú mu ponúknete, určite sa netreba ničoho obávať. Pokiaľ však pes odmieta krmivo dlhšie a neviete ho nalákať ani na zvyčajné maškrty, môže to byť vážnejšie. Prečítajte si viac o príčinách, prečo pes nechce žrať a naučte sa rozlišovať, o čo ide.

Prečo pes nechce jesť? Príčiny strati chuti do jedla u psov.

Inapetencia alebo nechutenstvo u psíkov

S problémom so stratou apetítu sa stretávame najčastejšie u malých plemien. Samozrejme, nie je to výsada, ktorá by sa týkala len ich. Naopak, vymýšľať a preberať v krmivách vedia veľmi dobre aj veľké psy. Niekedy to dokonca zájde tak ďaleko, že psíkovia sa kúpených granúl po niekoľkých dňoch odmietajú čo i len dotknúť. To znamená, že na vás zostáva neľahká úloha, aké nové a chutné krmivo pre psy by ste pre svoju chlpatú potvorku vymysleli.

Pokiaľ ide len o to, že psíkovi krmivo nechutí, je to ten lepší variant. V horšom prípade môže byť znížená chuť do jedla jedným z príznakov začínajúceho sa ochorenia. Ak váš štvornohý kamarát trpí nechutenstvom, ako prvé je potrebné vylúčiť zdravotný problém. Všímajte si ďalšie možné príznaky, vitalitu, neobvyklé správanie, kvalitu srsti ako aj frekvenciu, farbu a formu stolice. Na vylúčenie alebo potvrdenie akéhokoľvek podozrenia je potrebné navštíviť veterinárneho lekára, ktorý psíka odborne vyšetrí.

smutny pes

Najčastejšie ochorenia spôsobujúce stratu chuti u psov

Pokiaľ nechutenstvo u psíka trvá viac ako 48 hodín (u šteniatok 24 hodín), nečakajte a navštívte veterinárneho lekára. Príčinou môže byť niektorá z nasledujúcich možností:

Uviaznutie cudzieho telesa v ústnej dutine – môže ísť o kúsok kosti, dreva alebo úlomok z hračky, ktoré uviazli psíkovi medzi zubami a nedajú sa uvoľniť. Jedným zo sprievodných príznakov takéhoto stavu je aj zvýšené slinenie. Skúste prezrieť psíkovi papuľku a prípadné cudzie teleso jemne odstráňte. Ak sa vám to nedarí alebo si na to netrúfate, nechajte to na veterinára.

Zápal ďasien (gingivitída), problémy so zubami – aj taká naoko banálna vec ako je zápal ďasien alebo boľavý zub, môžu byť príčinou, že psík odmieta jesť. Ošetrenie takéhoto stavu zverte zverolekárovi.

Infestácia parazitmi – črevné parazity nepostihujú len šteniatka, ale aj dospelých psov a okrem typických príznakov, ako sú tráviace ťažkosti (nadúvanie, zápcha, hnačka, vracanie), zmena kvality srsti, znížená hmotnosť, zmeny v krvnom obraze či anémia, sa objavuje aj nechutenstvo.

Zápalové ochorenia – jedným zo symptómov zápalu žalúdka, čriev, pečene a mnohých ďalších orgánov je tiež nechutenstvo.

Poruchy trávenia z nevhodného krmiva – podávanie nevhodných potravín môže u psov vyvolať ťažkosti s trávením. Za zložky, ktoré nepatria do psej misky, sa považujú napríklad hydinové kosti, ktoré môžu u psíkov spôsobiť zápchu, príliš mastné, slané alebo korenené potraviny, ktoré dráždia tráviaci trakt, prípadne potraviny, na ktoré je psík alergický.

Ďalšie príčiny, prečo pes nechce jesť

Pokiaľ psíkovi nechutí jesť a nemá záujem ani o mäsové konzervy pre psov, nemusí ísť nutne o chorobu. Občas môže byť vo veci aj fyziologická príčina. Odmietanie potravy je bežné napríklad v prípade, že je pes unavený po nejakej intenzívnej pohybovej aktivite, z dôvodu horúceho, dusného počasia alebo je v situácii, ktorá u neho vyvoláva stres (ohňostroj, búrka, zmena prostredia, cestovanie a pod.)

pes s maskrtou

Pozorujeme ho aj u nekastrovaných psov, v blízkosti ktorých sa nachádza hárajúca sa sučka. Krátkodobé nechutenstvo sa môže objaviť aj vtedy, keď je pes odlúčený od svojho majiteľa, prípadne je v cudzom prostredí. Podobne aj sučky počas ruje vykazujú zníženú chuť do jedla a gravidné sučky zvyknú odmietať potravu v niektorých fázach gravidity, ako aj 24-36 hodín pred pôrodom.

Pes je zdravý, ale napriek tomu nežerie

Vylúčili ste všetky ochorenia, psík je zdravý ako ryba a napriek tomu mu nechutí? Na príčine môže byť aj daný druh krmiva, granúl alebo konzerv, ktorý havkáčovi jednoducho prestal chutiť. Obvykle sa to stáva vtedy, ak psovi podávate jednu a tú istú značku alebo druh granúl. Toto vyriešite veľmi ľahko tým, že granule dochutíte mäsovou konzervou alebo postupne prejdete na inú značku.

Ak si nie ste istí, či psíkovi niečo je alebo sa mu len prejedlo jeho tradičné krmivo, vyskúšajte malý test. Ponúknite psíkovi niečo nové, napríklad maškrtu pre psov, kúsok mäsa alebo vzorku nového krmiva. Zdravý pes by mal o novinku v jedálničku prejaviť záujem. Takto môžete zároveň vyskúšať, aký typ nového krmiva by ste mali preňho zvoliť.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1548

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie