Späť

Ako na čerstvé kŕmenie hlodavcov a na čo si dať pozor

Pridané: 12.01.2021 09:53:09

12 Január 2021

Škrečky, morské prasiatka, činčily, potkany či myšky – všetky tieto domáce zvieratká majú radi pod zuby niečo chrumkavé a čerstvé. Nie všetko je však pre ne vhodné a bezpečné. Preto sme pre vás pripravili prehľad najobľúbenejších čerstvých krmív pre hlodavce, ako aj zoznam toho, čo by ste mali radšej zďaleka obchádzať. Inšpirujte sa z neho a nakŕmte svoje zvieratko zdravo a chutne.

Ako na čerstvé kŕmenie hlodavcov a na čo si dať pozor

Chrumkavé a lahodné čerstvé krmivo

Hoci je medzi ľuďmi ešte vždy rozšírený mýtus, že hlodavce žerú najmä obilniny, v súčasnosti mu už mnohí neveria. Každý, kto chce pre svojho malého domáceho miláčika to najlepšie, už zistil, že by nemal kupovať produkty obsahujúce obilniny, ale radšej by im mal do misky pravidelne dávať ovocie a zeleninu.

Možno už viete, že šťavnaté zelené krmivo je pre drobné zvieratá, ako sú králiky, morské prasiatka a mnohé ďalšie tou najprirodzenejšou stravou, ktorá najlepšie zodpovedá ich požiadavkám na trávenie. Okrem toho, väčšina hlodavcov doslova miluje a labužnícky si vychutnáva rôzne druhy ovocia a zeleniny. Samozrejme, z takejto potravy plynú benefity aj pre ich zdravie, pretože vďaka nej získavajú významné vitamíny a minerálne látky, nevyhnutné pre ich zdravie a vitalitu.

Aká zelenina je ideálna pre hlodavce

Čo sa týka zeleniny, hlodavce nie sú vôbec náročné. Ak im chcete urobiť radosť a spestriť im fádne krmivo pre hlodavce, vyberajte najmä čerstvú mrkvu, papriku, šalátové uhorky a petržlen. Vďaka paprike a petržlenu dožičíte svojim drobným zvieracím priateľom predovšetkým vitamín C, šalátové uhorky zase obsahujú vo veľkom množstve vodu a zvieratká ideálne osviežia počas horúcich letných dní.

skrecok s jablkom

Za maškrtku sa považujú aj biele a červené reďkovky, ktoré najmä myšky a potkany s chuťou hryzkajú. Okrem čerstvej však existujú aj rôzne druhy sušenej zeleniny, určené špeciálne pre hlodavce. Patrí sem napríklad sušená mrkva, ktorá je bohatá na vitamín A a beta-karotén, sušený pór, podieľajúci sa na podpore trávenia či dokonca menej známy svätojánsky chlieb (Rohovník obyčajný) bohatý na vápnik.

Jedovaté rastliny, ktoré sú nebezpečné pre hlodavce

Hoci sú zelené rastlinky ako krmivo pre hlodavce veľmi odporúčané, existujú aj vyslovene jedovaté exempláre bylín, smrteľne nebezpečných pre zvieratká, ktoré by ich požili. Nemusíte to byť vy, kto v blaženej nevedomosti prinesie jedovatú rastlinu do misky pre hlodavca. Postačí, ak zvieratko vypustíte klietky a necháte ho pobehať si v záhrade, v ktorej rastú niektoré z rizikových rastlín a nešťastie je na svete. Preto vždy starostlivo kontrolujte výbeh ešte predtým, ako doň vypustíte zvieratko na slniečko.

morske prasiatko

Do zoznamu jedovatých bylín patria viaceré zo známych rastlín. Nájdeme tu mnohé z okrasných kvetov či burín, ale napríklad aj bylinku, ktorá sa bežne používa v gastronómii a pre ľudí nepredstavuje nijaké riziko:

Papradie – často sa vysádza na skalky a do tienistých kútov

Cesnak medvedí – používa sa pri varení na dochutenie

Strukoviny – sú súčasťou zeleninových záhradiek

Brečtan plazivý – popínavá rastlina, rastie na stenách, plotoch

Jesienka obyčajná – pôvabná, no jedovatá rastlina

Oleander – kvitnúci voňavý krík s farebnými kvetmi

Tulipány – vysádzajú sa na záhony

Vavrínovec – nazýva sa aj bobkový list, používa sa pri varení na dochutenie jedál

Čomu sa pri hlodavcoch radšej vyhnite

Hlodavcom nikdy nepodávajte kyslé ovocie, napríklad citrusy alebo kyslé jablká. Obsiahnuté kyseliny by im totiž mohli podráždiť žalúdočnú sliznicu. Takisto svojich drobčekov nekŕmte kôstkovým ovocím, ktoré má tendenciu vyvolávať u nich hnačky.

mys s ovocim

Podobne by ste sa mali vyhýbať exotickému ovociu, najmä mangu, granátovému jablku alebo papáji. Nebezpečné je tiež avokádo, ktoré podobne ako u exotických vtákov, môže mať dokonca smrtiace účinky. Riziková je aj zelenina s obsahom kyseliny šťavelovej, napríklad brokolica alebo špenát. Hlávkový šalát môže obsahovať nebezpečné dusičnany, kel alebo zase kapusta nie sú vhodné z dôvodu obsahu látok vyvolávajúcich nadúvanie.

Zelené kŕmenie podľa druhu

Domáce hlodavce je najlepšie kŕmiť podľa druhu, napr. morské prasiatka obľubujú jablká, jahody, kivi, melóny, hrozno, petržlen i papriku. Čo sa týka byliniek, rozhodne dávajú prednosť púpave, podbeľu, sedmokráskam, z exotického ovocia si radi pochutnajú na banánoch. Činčilám podávajte čerstvé jablká, figy alebo kúsok mrkvy.

Chovatelia myšiek a potkanov neurobia chybu, ak budú svojim zvieratkám podávať pestrú zmes, ktorú budú tvoriť jablká, banány, hrušky, jahody, melóny, hrozno, paprika, paradajky, kukurica, šalátové uhorky, kaleráb či dokonca varené zemiaky. Podobné chute majú aj škrečky, ktorým môžete do misky nakrájať jablká, banány, jahody, kukuricu, melóny, šalát, brokolicu, cuketu, zeler, špenát, mladé púpavové listy, čerstvú šalviu a bazalku.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1434

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie