Späť

Vyberte si činčilu ako domáce zvieratko. Overené rady a tipy pre chovateľov.

Pridané: 27.11.2020 16:33:21

27 November 2020

Kto by nepoznal milé ušaté zvieratko s hebkou srsťou a huňatým chvostíkom. Činčila juhoamerická sa zaradila medzi obľúbených domácich miláčikov a jej priateľský zjav a veselá povaha si rýchlo získali srdcia mnohých chovateľov. Ak vás zaujíma chov činčíl, prečítajte si, aké podmienky tento chlpáčik potrebuje, čím kŕmiť činčilu a čo si musíte zadovážiť, ak chcete, aby bola u vás zdravá a spokojná.

Vyberte si činčilu ako domáce zvieratko. Overené rady a tipy pre chovateľov.

Malá potvorka z Južnej Ameriky

Činčila juhoamerická, ako napovedá už jej samotný názov, pochádza z pohoria Ánd v Južnej Amerike. Patrí medzi hlodavce, je príbuzná osmakomdegu a morčatám, pričom nejde len o vonkajšiu podobnosť, ale aj o príbuznú povahu. Je väčšia ako škrečok, jej váha sa pohybuje od 400 do 600 g a dĺžka tela dosahuje 25 – 26 cm, pričom treba ešte prirátať chvost dlhý okolo 18 cm. Činčila sa v chove dožije pomerne vysokého veku - 15, niekedy vo veľmi dobrých podmienkach dokonca až 20 rokov.

Činčila má svojskú a nezávislú povahu

Správanie činčíl je veľmi osobité. Keďže ide o nočné tvory, väčšinu dňa prespia, takže o nich ani neviete. Na rozdiel od domácich zakrslých králikov však nie sú také krotké a spoločnosť človeka cielene nevyhľadávajú. Najviac preto vyhovujú ľuďom, ktorí majú záľubu skôr v pozorovaní zvierat a vyhovuje im ich nezávislosť a samostatnosť. Z tohto dôvodu ich veľmi neodporúčame do rodín s deťmi, nakoľko sa nerady nosia na rukách a vždy majú tendenciu uniknúť do bezpečia.

Činčily sa nedajú vodiť na vodítku ako psy alebo králiky, nakoľko sú veľmi plaché a pri snahe o útek by si mohli vážne ublížiť. Veľmi rady však skúmajú svoje okolie, s obľubou skáču a preliezajú cez prekážky, preto by ste im mali zabezpečiť dostatok podnetov pre zdravý a spokojný život. Činčila sa dokáže naučiť pribehnúť si po maškrtu, nechá sa pohladkať alebo poškrabkať, ale o maznanie alebo bližší kontakt s človekom nestojí. Nemusíte sa však obávať pohryznutia, činčily nie sú útočné a hryzú len vo výnimočných prípadoch.

Klietka pre činčilu musí byť dostatočne veľká

Odporúčaná veľkosť klietky pre činčilu má rozmery minimálne 200 cm dĺžky x 70 cm šírky a výšku aspoň 100 cm. Klietku nikdy neumiestňujte do prievanu či k radiátoru, ale ani do o spálne, kde by vás v noci vyrušovala. Činčila si rada pobehá a potúla sa aj mimo klietky, ak však nechcete prísť o elektrické káble, odstráňte z jej dosahu všetko, čo by mohlo padnúť za obeť jej sklonu ohlodávať (nábytok, jedovaté rastliny). V klietke by nemali chýbať vetvičky stromov na ohrýzanie, pozor však na konáriky z kôstkových ovocných stromov (napríklad slivka, marhuľa, čerešňa) a ihličnanov, ktoré sú pre činčily nevhodné.

činčila na rukách

Podstielka do klietky by mala byť z neprašného, prírodného materiálu, vhodné sú napríklad hrubé hobliny alebo drevitá vlna. Vďaka vysokej absorbčnej schopnosti účinne absorbujú pachy a tekutiny, pričom zároveň slúžia ako hračka pre zvieratká. S potešením sa v nej zvyknú hrabať, premiestňovať ju a robiť si v nej hniezdo.

Ako často a čím kŕmiť činčilu?

Činčila patrí k bylinožravcom, preto je seno jej základnou zložkou potravy a mala by ho mať neustále k dispozícii. Okrem sena podávame činčile granule, ktoré obsahujú všetky potrebné výživné látky, vrátane vitamínov a minerálnych látok. V období ich zvýšenej potreby môžeme zvieratkám podávať minerálny lízny kameň pre hlodavce, ktorý okrem doplnenia živín pre zdravé kosti a krásnu kožušinku napomáhajú aj pri žiaducom brúsení zubov.

Činčily kŕmime večer, teda v čase, keď sú najviac aktívne. Krmivo vždy podávame v krmítkach pre hlodavce, ktoré sú dostatočne stabilné proti prevrhnutiu. Môžu byť zhotovené z keramiky alebo kovu, v každom prípade by však mali mať hladké steny a dno, aby sa dali ľahko čistiť a umývať. Praktickou a funkčnou pomôckou pri zabezpečovaní pitného režimu sú napájačky s cucátkom. Činčila si z nich môže kedykoľvek odpiť a nemusíte sa obávať, že si vodou zamočí podstielku alebo dno v klietke.

cincily v kosiku

Aby činčile u vás nič nechýbalo

Ak vezmeme do úvahy, že pôvodnou domovinou činčily sú horské oblasti Ánd, pochopíme, že optimálna teplota, akú potrebuje, sa pohybuje v rozmedzí 10 – 15 °C. Nakoľko ju však veľa ľudí chová doma, postačí, ak pri 70 % vlhkosti teplota nepresiahne 25 °C.

Pamätať by sme mali aj na to, že hoci činčila spoločnosť človeka nevyhľadáva, uprednostňuje prítomnosť partnera alebo partnerky, preto sa odporúča chovať ju v páre. Každá z nich by však mala mať k dispozícii svoj vlastný domček. Pre zachovanie pohody a krásnej srsti, ktorou sú činčily povestné, je potrebné dožičiť im 1 x denne pravidelné pieskové kúpele v nádobe, z ktorej piesok tak ľahko nevyhrabú. Ideálna je napríklad veľká sklená fľaša obrátená na bok.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie
  • Veľkoobchod 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1389

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie