Späť

Ako chovať kanáriky, čo potrebujú a ako ich kŕmiť

Pridané: 06.10.2020 16:13:18

06 Október 2020

Žiarivé farby a nádherný spev sú tým, čo na kanárikoch obdivujeme najviac. V ich prospech však hovorí aj relatívna nenáročnosť chovu a spoločenská povaha. Vedeli ste, že hoci samička kanárika vie spievať rovnako ako samček, na to, aby ukázala svoje umenie, vlastne nemá dôvod? Prečo je to tak, kedy je najvhodnejší čas zadovážiť si kanárika, čo všetko potrebuje a ako dlho vám môže robiť spoločnosť sa dozviete v našomčlánku.

Ako chovať kanáriky, čo potrebujú a ako ich kŕmiť

Domovinou kanárikov je slnečné Španielsko

Vyšľachtené spevavé vtáčiky v našich domácnostiach pochádzajú z pôvodného druhu kanára divého (Serinus canaria). Jeho kolískou sú španielske ostrovy v Atlantickom oceáne asi 100 km od afrického pobrežia. Malých pestrofarebných spevavcov môžeme vďaka miernej klíme a bohatej zeleni pozorovať na ostrovoch Gran Canaria, Gomera, Tenerife, La Palma a El Hierro.

Vo voľnej prírode žijú vo veľkých kŕdľoch (jeden kŕdeľ môže tvoriť až 50 jedincov). V období párenia sa samčeky vyčleňujú a vytrvalým spevom lákajú samičky. Nezriedka sa dokonca samčekovia o samičku aj pobijú. Šľachtené druhy kanárikov sa na rozdiel od pôvodného druhu delia na 3 skupiny:

Postavové – šľachtené pre rozličnú postavu a štruktúru peria (napr. chocholaté kanáriky, kanáriky s kresbou, kučeravé kanáriky a hrbáče)

Spevné – vyznačujú sa mimoriadne vyvinutou schopnosťou melodického spievania

Farebné – šľachtia sa kvôli rozličnej farbe peria

kanarik v dlani

Krmivom môžeme ovplyvniť farbu peria kanárikov

Sfarbenie kanárikov podmieňuje aj spôsob ich kŕmenia, predovšetkým obsah farbív, nachádzajúci sa v zložení krmiva. Dá sa však ovplyvniť len v čase, keď je perie prekrvované, teda vtedy, keď doň prúdia s krvou a živinami aj farbivá. Napríklad červené krmivo pre kanáriky podporuje červené vyfarbenie peria u kanárikov a vtákov s červeným perím a vďaka prídavku aminokyselín metionínu a lyzínu zaručuje optimálny rast a kvalitu peria.

červený kanarik

Pre žiarivé žlté sfarbenie peria odporúčame podávať suché vaječné krmivo pre žlté kanáriky s drsnou štruktúrou zmesi. Krmivo je vhodné navlhčiť niekoľkými kvapkami vody alebo zmiešať s nastrúhaným ovocím alebo zeleninou a denne podávať v období chovnej sezóny. Biele a svetlo sfarbené kanáriky je ideálne dokrmovať suchým bezvaječným krrmivom pre biele kanáre a vtáky proti žltému nádychu. Ako potrava pre mladé kanáriky sú ideálne dokrmovanie zmesi vhodné na odchov kanárikov.

Čo robiť, aby kanárik krásne spieval

Ak vám záleží na tom, aby kanárik pôsobivo spieval, zamerajte sa na spevné druhy. Medzi najznámejších kanárikov – spevákov, pritom patrí Harzský kanárik, vyznačujúci sa vyvinutejším hrvoľčekom a širším poprsím, ktorý má typický dutý tón hlasu a pomaly prednášaný spev. Spieva však len samček a to preto, lebo si svojím spevom označuje revír alebo preto, že ním láka samičku. A tak hoci samička vie spievať, nemá na to dôvod. Kanáriky sú vo všeobecnosti veselé, nezbedné a maškrtné vtáčiky, ktoré rady šantia a spievajú. Aby boli vo svojej klietke naozaj spokojné a šťastne vám spievali, mali by ste im zabezpečiť primerané podmienky.

kanarik v klietke

Jednou z nich je chov kanárikov vo voliére, resp. v klietke, minimálne v pároch alebo v skupinkách. Rozhodne neodporúčame chovať kanárika ako jedináčika, keďže nemajú rady samotu. Ak chováte kanáriky voľne vo voliére, zabezpečte im búdky, kde sa budú môcť v prípade potreby schovať. Súčasťou každej klietky by malo byť aj bidielko, na ktorom budú kanáriky sedávať. Pri správnej starostlivosti sa kanáriky dožívajú až 10 – 15 rokov, veľa však závisí od toho, či majú k dispozícii všetko, čo vyžadujú.

Ako na kŕmenie v období pŕchnutia peria

Výmena peria alebo preperovanie prebieha vždy v lete, približne v období letného slnovratu a môže trvať až dva mesiace. Nakoľko ide o veľmi náročné obdobie pre kanáriky, práve v tomto čase obyčajne prerušia svoje trilkovanie a zatíchnu. Aby ste im tento čas v rámci svojich možností uľahčili, postarajte sa o ich kvalitnú výživu (podávajte im napríklad vitamínové kvapky uľahčujúce preperovanie).

Veľmi vhodné sú aj pravidelné kúpele, ktoré pomáhajú uvoľniť z kože odumreté pierka a čistia kožu. Kúpele s prídavkom špeciálnej kúpeľovej soli Oro – Bath spôsobujú, že je perie pružnejšie, udržiavajú pokožku nôh v dobrej kondícii a zabezpečujú lesklé perie. Okrem toho pôsobia relaxačne na svaly a čistia kožu a perie.

Liahnutie kanárikov

Čo sa týka liahnutia, mláďatká sa liahnu v hniezde zo 4 – 6 vajíčok už po 13 – 14 dňoch. Sú holé a slepé, kŕmi ich samček. Počas svojho vývinu potrebujú mláďatá výživnú potravu pre mladé kanáriky bohatú na obsah bielkovín. Ak ste sa rozhodli pre odchov kanárikov, nie je vhodné, aby samička vysedela malé viac ako 2x do roka, lebo by ju to nadmerne vyčerpalo a oslabilo.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1547

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie