Späť

Ukážeme vám, ako sa starať o exotické vtáctvo

Pridané: 21.11.2018 22:27:14

21 November 2018

Exoty odpradávna fascinovali ľudí svojím exotickým zjavom, farebným perím, spevom a nezvyčajnou inteligenciou. Napríklad o žakovi sa hovorí, že jeho inteligencia sa rovná vedomostiam trojročného dieťaťa. Nečudo, že sa rady ich nadšených chovateľov stále rozširujú. Aj vy ste podľahli ich čaru a rozhodli ste sa zadovážiť si niektorého z týchto operených krásavcov? V tom prípade vám určite prídu vhod rady, ako chovať exotov.

Ukážeme vám, ako sa starať o exotické vtáctvo

Ako správne kŕmiť exoty

Exotické vtáctvo si vyžaduje veľmi špecifické krmivo pre exoty. V prípade kŕmnej zmesi pre veľké papagáje si všímajte, či neobsahuje viac ako 50 – 60 % olejnatých semien. Ide napríklad o slnečnicu, vlašské a para orechy, píniové oriešky, arašidy a podobne. Krmivo pre exoty s vysokým podielom tukov zbytočne zaťažuje tráviaci trakt papagájov a spôsobuje ich zvýšené ukladanie v organizme. Zvyšných 40 – 50 % zmesi by mali tvoriť sacharidové semená. Tie predstavujú ovos, pšenica, zelené, červené alebo žlté proso, ale aj sušené ovocie a vitamínové doplnky.

Malé a stredne veľké papagáje vyžadujú trošku iný pomer – sacharidové semená by mali tvoriť 60 – 70 % a olejnaté semená by nemali presiahnuť 30 % zmesi. Hotové namixované krmivo pre papagáje je výbornou pomôckou hlavne pre začínajúcich chovateľov, no aj v ich prípade odporúčame dopĺňať kŕmnu dávku čerstvým zeleným krmivom a ovocím. To je dôležité hlavne z pohľadu farbív a vitamínov.

Pozor na kvalitu kŕmnych zmesí

Veľkým problémom kŕmnych zmesí je prítomnosť plesní, ktoré vpočiatočných štádiách ich rastu ešte nemusia byť okom viditeľné. Napriek tomu však ich dlhodobejší príjem môže spôsobiť nezvratné poškodenie organizmu. Je to kvôli obsahu toxínov, ktoré plesne produkujú. Zmeny sa podpíšu na zníženej kvalite peria, trávenia a poruchách v znáške. Dajte si preto záležať na výbere krmiva a orientujte sa podľa zloženia, čistoty a kvality jednotlivých zložiek. Po otvorení obalu krmivo pre exoty vždy opäť uzavrite a tak ho chráňte pred prienikom vzdušnej vlhkosti.

Ako sa starať o exotické vtáctvo

Význam gritu pri trávení

Aj exoty patria medzi vtáky. To znamená, že ich tráviaci trakt má tzv. svalnatý žalúdok, kde prebieha mechanické trávenie a tzv. žľaznatý žalúdok, kde sa mechanicky spracovaná potrava štiepi enzymaticky. Svalnatý žalúdok pomáha vtákom tráviť zrno, ktoré sa v ňom drví a premiešava.

V prírode by si exotické vtáky zabezpečili piesok alebo kamienky potrebné na drvenie zrna sami. Pri domácom chove im účinnú náhradu musíme zadovážiť my. Ide o grit, ktorý sa vyrába z drvených morských mušlí. Pri jeho absencii v kŕmení dochádza k nedostatočnému rozomletiu krmiva a tým k poruchám trávenia a využiteľnosti prijímaného krmiva.

Čo je najlepšie na krásne perie a pevný zobák

Aby mali exotické vtákylesklé perie hýriace farbami a silný, tvrdý zobák, potrebujú prijímať v potrave dostatok vápnika. Na to je ideálna sépiová kosť. Okrem spomínaného vápnika je navyše aj zdrojom potrebného jódu. Preperovanie, teda výmena peria, je obzvlášť náročný proces pri ktorom netreba zabúdať na príjem vitamínov, minerálov a bielkovín. Ideálnym zdrojom týchto látok je naklíčené krmivo, predovšetkým slnečnica alebo proso. Obsahujú menej olejov a viac výživných látok ako ostatné.

Aj papagáje radi maškrtia

Nekŕmte exoty pochúťkami, ktoré by im mohli uškodiť. Zabudnite na čokoládu, tá je pre papagájov rovnakým tabu ako je alkohol, kofeín, či dokonca avokádo. Ponúknite im radšej zdravé a chutné maškrty pre papagáje s obsahom medu, orechov a ovocia.

Potrebujete aj krmítka a napájačky

Ak s chovom exotických vtákov len začínate, tak nezabudnite si kúpiť vhodné nádoby na krmivo a vodu. Najlepšie také, ktoré rozšafné operence nebudú mať šancu prevrátiť. Na výber máte krmítka pre papagáje a exoty z rozličných materiálov, vyhotovené v najrôznejších tvaroch, určené pre jedného či viacerých vtákov. Rovnako existujú ajmnohoraké napájačky pre papagáje, ktoré zabezpečia exotom dostatok vody na dlhšiu dobu.

Napájačky pre exotické vtáctvo

Kde ich ubytovať?

Tak, ako psík či mačka majú svoj peliešok, o ktorom vedia, že patrí len im, aj svojim opereným spoločníkom musíte zadovážiť klietku či voliéru. Do interiéru alebo na balkón či terasu je najvhodnejšie umiestniť klietku. Vždy ju však vyberajte s prihliadnutím na veľkosť a počet operencov.

Ak plánujete chovať exotické vtáctvo v exteriéri, najlepšie urobíte, keď vtákom postavíte primerane veľkú voliéru. Nezabudnite do nej umiestniť búdky pre papagáje na ochranu exotov pred nepriaznivým počasím a tiež dostatok bidielok a hračiek. Tie zabránia, aby sa vaši miláčikovia nudili a skracovali si dlhú chvíľu vytrhávaním pierok, či inou neplechou.

Chov exotov veľa vyžaduje, ale aj veľa prináša

Exotické vtáctvo si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Jeho chov so sebou prináša nielen veľa radosti, ale tiež zodpovednosti. Dúfame, že vám naše rady pomohli a prajeme vám veľa chovateľských úspechov.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1443

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie