Späť

Spoznajte s nami najkrajšie papagáje sveta

Pridané: 25.09.2019 08:45:58

25 September 2019

Na svete je asi 350 rôznych druhov papagájov. Mnohé z nich sú pre svoje krásne sfarbené perie či inteligenciu a milú, prítulnú povahu chované aj v domácnostiach. Medzi obľúbencov patria napríklad amazonské papagáje, sivý žako, kakadu či ary, ktoré sú aj veľmi komunikatívne. Ak vás zaujali tieto nevšedné operence, pozrite si prehľad 10 najkrajších papagájov na svete.

Spoznajte s nami najkrajšie papagáje sveta

1. Kakadu zlatochochlatý

Tento druh kakadu, nazývaný aj kakadu žltochochlatý, po latinsky Cacatua galerita, patrí k najrozšírenejším druhom papagájov žijúcich na austrálskom kontinente. Okrem Austrálie sa vyskytuje tiež v Indonézii a v Novej Guinei. Dosahuje hmotnosť okolo 780 g a dĺžku 50 cm, vo voľnej prírode sa dožíva približne 20 – 40 rokov, v zajatí to môže byť až 70 rokov. Perie papagája kakadu zlatochochlatého je krásne snehobiele, iba spodné perá chocholu, spodná strana krídel a chvosta sú sfarbené jemne do žlta.

Zobák tohto papagája je sivočierny, podobne ako aj jeho nohy. Samce tohto druhu majú čiernu farbu očnej dúhovky, kým u väčšiny samičiek je farba dúhovky viac červenohnedá. Zaujímavosťou tohto druhu je nápadný chochol na hlave, ktorý im dodáva originálny vzhľad a tiež výrazná inteligencia. Kakadu zlatochochlatý je preto častým domácim miláčikom vo svojej domovine, ako aj na celom svete.

2. Amazoňan bronzovokrídly

Pionus chalcopterus, po slovensky Amazoňan bronzovokrídly, je stredne veľký neobvykle sfarbený druh papagája pôvodom z Južnej Ameriky (Venezuela, Ekvádor, Kolumbia, Peru). Jeho perie prechádza od tmavofialovej, resp. modrej farby do elegantného bronzového odtieňa na krídlach. Papagáj má okraje pierok fialovej farby, bledoružovo sfarbené perie na hrdielku a spodná časť bruška môže prechádzať až do žiarivej červenej. Povahou je to pokojný a spoločenský papagáj, veľmi hravý a bystrý. Vo voľnej prírode obýva dutiny stromov.

3. Lory tmavý

Papagáj s latinským menom Pseudeos fuscata je nielen krásny na pohľad, ale je aj mimoriadne aktívny a hravý. Práve vďaka tomu je jedným z najobľúbenejších papagájov na svete. Inteligentné papagáje tohto druhu tiež veľmi dobre napodobňujú ľudskú reč. S chuťou sa hrajú s hračkami alebo komunikujú s ľuďmi. Pochádzajú z Papuy - Novej Guiney, kde obývajú tropické a subtropické lesy a živia sa ovocím, nektárom a semenami. Z tohto dôvodu obľubujú rôzne maškrty s ovocím v podobe tyčiniek pre veľké papagáje. Samec a samička vyzerajú rovnako – obaja majú jasno oranžovo sfarbenú hornú časť hrudníka, smotanové pierka na hrudi, sivé nohy a tmavo oranžový zobák.

4. Kakadu ružový

Tropický vzhľad papagája Eolophus roseicapilla je charakterizovaný ružovou hruďou, ružovým krkom a tvárou. Jeho horná časť tela a krátky chvost sú nenápadnej svetlosivej farby. Samce a samičky vyzerajú takmer rovnako, rozdiel je len vo farbe očí, ktorá je u samčekov tmavohnedá a u samičiek ružovkastá. Vyskytujú sa vo veľkých kŕdľoch, ktoré zahŕňajú až 1000 vtákov. Často vystrájajú na oblohe akrobatické kúsky a pri hľadaní potravy precestujú veľké vzdialenosti.

5. Ara modrožltá

Známa je aj pod menom Ara ararauna. V dospelosti dosahuje hmotnosť až 1 kg a dĺžku 81 – 91 cm, preto sa na jej chov vyžadujú klietky pre veľké papagáje. Tento veľký modro - žltý papagáj pochádza z Južnej Ameriky, kde sa vyskytuje vo vlhkých lesoch a močiaroch. Má nápadne modrú hornú časť tela a výrazne jasnožltú spodnú časť. Vďaka očarujúcemu sfarbeniu, inteligencii a schopnosti rozprávať sa tieto ary stali jedným z najobľúbenejších doma chovaných vtákov.

6. Papagáj sivý konžský

Žako sivý (Psittacus erithacus) je najinteligentnejším druhom spomedzi všetkých hovoriacich papagájov na svete. V zajatí sa môže dožiť až 60 rokov. Má nenápadne sivo sfarbené perie, na chvoste jasnočervené. Pochádza z dažďových pralesov východnej a strednej Afriky. Samec aj samička vyzerajú podobne. Hovorí sa, že žako sivý je najzhovorčivejším papagájom. Vo svojej domovine sa živí semenami a obilím, v domácnostiach mu dobre padne napríklad špeciálna zmes pre africké papagáje Premium.

7. Aratinga slnečná

Aratingy (Aratinga solstitialis) sú hlučné, no nesmierne pôvabné endemické papagáje pochádzajúce z Južnej Ameriky. Ich pestré perie zahŕňa žlté, červené, oranžové, modré a zelené farby. Okrem toho majú bielu škvrnu okolo očí a zelené značenie na krídlach. Podobne ako u mnohých iných druhov papagájov, aj u nich vyzerá samček rovnako ako samička. Aratingy sú známe aj tým, že napodobňujú ľudský hlas. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od dospelých jedincov má mladučká aratinga olivovo zelené sfarbenie. Až po dosiahnutí veku 6 mesiacov sa perie zmení na zmes rôznych jasných farieb.

ara pestra

8. Ara hyacintová

Ide o výnimočne krásne sfarbeného papagája, ktorý dosahuje dĺžku až 1 m a hmotnosť cca 1,5 – 2 kg. Je to najväčší lietajúci druh papagája na svete. Anodorhynchus hyacinthinus, ako sa po latinsky menuje Ara hyacintová, žije v centrálnej časti juhoamerického kontinentu. Tieto ary majú jasno modré perie a veľký zobák obrúbený žltou škvrnou. Podobne žlté sfarbenie sa nachádza aj okolo ich očí.

9. Eklektus

Eclectus roratus, pôvodom z Papuy - Novej Guiney, nikoho nenechá na pochybách, že si právom zaslúži patriť medzi najkrajšie papagáje sveta. Samec papagája má jasno zelené perie, samice vtákov sa pýšia jasno červeným a fialovým sfarbením. Ďalším pozoruhodným rozdielom medzi oboma pohlaviami je sfarbenie zobáka. Zobák samčeka má oranžovú hornú časť a žltú špičku. Samičky majú zobák čierny. Eklektus sa zaraďuje medzi mierne, pokojné a spoločenské vtáky.

10. Ara arakanga

papagaj červený

Ara macao, nazývaná aj Ara arakanga je jedným z najpestrofarebnejších papagájov na svete. Často sa chová aj v domácnostiach, kde sa jej na podporu žiarivých farieb peria podávajú vitamíny pre papagáje. Jej celkovému zafarbeniu dominuje šarlátovo červená farba. Chvostové perá sú bledomodré, no nájdeme medzi nimi aj kombináciu červenej a modrej farby. Veľké a stredne veľké perá na krídlach sú žlté, s výrazným zeleným koncom. Na krídlach sa však nachádzajú aj modré, zelené a červené perá. Lícna oblasť tváre ary arakangy je čisto biela, bez pierok. Horná časť zobáka má rohovinové zafarbenie, pričom spodná časť je šedočierna. Oko tejto krásavice medzi papagájmi má žltú dúhovku.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1551

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie