Späť

Toto sú papagáje, ktoré sa naučia rozprávať

Pridané: 27.01.2020 21:47:16

27 Január 2020

Azda to najfascinujúcejšie, čo môžeme na papagájoch obdivovať, je ich schopnosť rozprávať. Samozrejme, nie každý papagáj sa to môže naučiť a nie vždy je záruka, že typický „zhovorčivý“ druh papagája bude niekedy zabávať svoje okolie slovami alebo rovno celými vetami. Ak však chcete vedieť, ktoré sú najznámejšie hovoriace papagáje a ako vyzerajú, čítajte ďalej.

Toto sú papagáje, ktoré sa naučia rozprávať

Papagáje rozprávajúce ľudským hlasom

Na svete existuje veľa druhov rozličných papagájov, ale len málo z nich vďaka zvláštnostiam štruktúry jazyka a hrtanu dokáže napodobňovať ľudskú reč. Vo svojom prirodzenom prostredí používajú papagáje úryvky piesní iných vtákov na vzájomnú komunikáciu. Ak je však papagáj niekde, kde počúva neustále sa opakujúce zvuky, slová alebo vety, je veľmi pravdepodobné, že si ich bude pamätať a naučí sa ich vyslovovať. Prirodzene, nie všetko exotické vtáctvo je obdarované takýmto talentom. K tým, ktoré sa však môžu touto schopnosťou pochváliť, patria nasledovné hovoriace druhy papagájov:

 • Žako sivý
 • Amazoňan
 • Ara
 • Kakadu
 • Alexander
 • Korela
 • Andulka

Ako naučiť papagája rozprávať

No i keď tieto druhy majú predpoklad na rozprávanie, ešte nemusia mať aj talent. A práve talent je veľmi dôležitý. Tie najväčšie predpoklady a talent súčasne má jednoznačne papagáj sivý, nazývaný aj žako. Môžete sa však stretnúť aj s názorom, že neexistuje papagáj, ktorý by sa nenaučil povedať aspoň pár slov. Vraj všetko záleží len od toho, koľko trpezlivosti, času a chuti ste ochotní na učenie vynaložiť.

Aby papagáj vnímal nové slová a ukladal si ich do pamäte, musí sa cítiť komfortne a byť spokojný. Najlepší čas na lekciu z rozprávania je večer, kedy sú už papagáje pokojné a schopné prijímať nové vnemy. Papagáje sú inteligentné a mnohé sa budú snažiť osvojiť si váš spôsob komunikácie ako prispôsobenie sa „kŕdľu", s ktorým žijú. Najrýchlejšie a najviac sa naučia rozprávať práve pokojné jedince, ktoré sa nerozptyľujú vnemami okolo seba.

Utáraný papagáj Žako sivý

Tento druh papagája je veľmi spoločenský, veselý a priateľský. Keďže je veľmi inteligentný a zo všetkých papagájov sa považuje za najučenlivejšieho, zaradili sme ho do nášho rebríčka hovoriacich papagájov na prvé miesto. Práve z toho dôvodu je medzi ľuďmi veľmi žiadaný a vyhľadávaný. Určite však netreba brať na ľahkú váhu, že si vyžaduje veľa pozornosti, lásky a starostlivosti. Ak mu totiž niečo chýba alebo je z nejakého dôvodu v strese, stáva sa nespokojným a začne si vytrhávať pierka.

Utáraný papagáj Žako sivý

Na priestrannej a kvalitnej klietke pre žaka sa neoplatí šetriť. Veľmi dôležité je tiež papagája zamestnať a zabaviť, napríklad aj pomocou rôznych hračiek. Papagájovi sa venujte každý deň. Pravidelne sa s ním rozprávajte a uvidíte, že sa vám čoskoro odmení opakovaním slov a rôznych zvukov.

Nádherne sfarbený hovoriaci Amazoňan

Amazoňany sú ako stvorené na život v spoločnej domácnosti s človekom. Sú nielen krásne farební, ale aj veľmi prispôsobiví a len zriedka svoju nespokojnosť riešia vytrhávaním peria. Na rozdiel od žaka nie sú takí neurotickí, naopak, sú veselí, spoločenskí a dokážu sa zabaviť aj v prípade, že zostali sami doma.

Nádherne sfarbený hovoriaci Amazoňan

Aby ste ich udržali v zdraví a dobre nálade, nezabúdajte na vhodné krmivo pre papagáje, ktoré môžete občas spestriť zeleným kŕmením a gritom, podporujúcim správne trávenie zrnín. Iba zdravý a spokojný amazoňan bude totiž schopný
a ochotný naučiť sa rozprávať ľudskou rečou.

Pirátsky papagáj Ara ararauna

Ara patrí medzi pestré papagáje populárne najmä vďaka pirátskym rozprávkam. Má silný zobák a pre svoju vyššiu váhu lieta málo, väčšinu dňa presedí na jednom mieste. Patrí k veľmi šikovným a na rozprávanie talentovaným papagájom. Keďže ide o pomerne veľkého operenca, je potrebná dostatočne veľká klietka pre papagája alebo voliéra pre vtáky, aby sa jej nepolámali prekrásne chvostové perá.

Strapatý papagáj kakadu

Papagája kakadu mnohí poznajú zo zábavných videí, kde sa doslova predvádza: tancuje, rozpráva, komunikuje. Tí, ktorí však majú s chovom papagájov viac skúseností, ho neskúseným začiatočníkom neodporúčajú. Je známy tým, že je veľmi hlučný a rád sa prejavuje najmä na úsvite a podvečer. Samička vždy znesie 2 - 3 vajíčka, na ktorých v hniezde sedia obaja (záleží od druhu) a keď papagáj vyrastie, môže sa dožiť veľmi vysokého veku, až 80 rokov.

Hlučný a veselý alexander

Alexander je mimoriadne inteligentný papagáj, ktorý sa dá ľahko skrotiť. Vyznačuje sa tiež hlučným hlasovým prejavom, ktorý sa však vplyvom okolitých zvukov a reči mení. Sklon k rozprávaniu je u neho prirodzený a tento potenciál sa dá dobre využiť, ak viete, ako na to.

Pokiaľ si kúpite ručne odchované mláďa, môžete ho úplne skrotiť a naučiť ho vyslovovať aj niekoľko slov či viet. Vyžaduje si to však každodenný kontakt a veľkú trpezlivosť. Odporúčame chovať tieto vtáky v páre. V klietkach samička znáša vajíčka v počte cca 24 kusov do búdky pre papagáje. Alexandre sa dožívajú asi 15 rokov.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
 • skladové hospodárstvo
 • vybavovanie objednávok
 • objednavky e-shop
 • reklamacie 
 • Maloobchod
 • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1551

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie