Späť

Stavte na kvalitné krmivo a vitamíny pre králiky

Pridané: 06.10.2020 15:34:12

06 Október 2020

Správna výživa králikov je základným predpokladom úspešného chovu. V období zvýšených nárokov na prísun vitamínov a minerálov, ako je gravidita, laktácia či rast mláďat, však môže byť bežné krmivo pre králikov nedostačujúce. Pozrite sa spolu s nami na to, ako pokryť požiadavky na výživu v chove a zaistiť si tak zdravé, životaschopné a odolné jedince.

Stavte na kvalitné krmivo a vitamíny pre králiky

Králik má špecifické požiadavky na výživu

Podľa prijímanej potravy je králik typický bylinožravec. Poukazuje na to aj dĺžka jeho tráviacej sústavy, ktorá je v pomere k dĺžke jeho tela až 12,5 – 13x dlhšia.Je známe, že trávenie rastlinnej potravy je samo o sebe veľmi komplikované. O to viac je králik citlivý na nekvalitné alebo znehodnotené krmivo.

Ideálna strava králikovi zaisťuje potrebnú dávku živín ako je vláknina, vitamíny a minerály. Okrem toho však slúži aj ako prevencia početných nebezpečných zdravotných komplikácií, kde patria črevné problémy (zdutie, hnačka), obličkové a močové kamene či prerastanie zubov. Smelo však môžeme vyhlásiť, že kvalita, množstvo a vyváženosť krmiva v značnej miere ovplyvňujú celkovú úžitkovosť králikov. Práve z tohto dôvodu je veľmi vhodné v chove používať doplnkové krmivá pre králiky.

Krmivo pre králiky musí byť pestré a nezávadné

Súhrnne sa požiadavky králikov na jednotlivé živiny menia v závislosti od ročného obdobia a fyziologickej fázy ich života. Medzi najvýznamnejšie zložky pritom patria bielkoviny, vláknina, ľahko stráviteľné cukry a tuk. Pritom potreba bielkovín ako základných stavebných látok v kŕmnej dávke dosahuje približne 17 %.

Veľkú pozornosť treba venovať aj množstvu a vzájomnému pomeru vápnika, fosforu a draslíka. Kŕmne dávky by ich mali obsahovať v nasledovnom percentuálnom zastúpení: Ca 0,4-1,2%, P 0,3-0,7%, K 0,7-0,9%. Prirodzene, netreba podceňovať ani čerstvosť a čistotu podávaných krmovín. Ide o dôležité opatrenie proti zdravotným problémom králikov.

krmivo pre kraliky

Výživové doplnky pre králiky podporia trávenie

Na zlepšenie trávenia a využitia živín je ideálne podávať králikom probiotické prípravky s obsahom laktobacilov a enterokokov (Propoul, Prorabbit). Užitočné baktériev týchto prípravkoch prechádzajú do tráviaceho systému, kde sa stávajú súčasťou črevnej mikroflóry. Ich hlavný význam spočíva v tom, že napomáhajú vstrebávaniu živín a potláčajú rast škodlivých baktérií.

Netreba zabúdať ani na enzymatické a okysľujúce prípravky, ktoré efektívne podporujú trávenie a znižujú riziko zdutia králikov na minimum. Acidomid pôsobí nielen proti množeniu patogénnych baktérií a plesní, ale zároveň tlmí rozvoj a množenie intracelulárnych parazitov, ako sú napríklad kokcídie. Pritom však nejde o liečivo, preto v organizme nezanecháva rezíduá a nevyžaduje dodržiavanie ochranných lehôt. Po pridaní do nádob s vodou na pitie obsiahnuté organické kyseliny účinne konzervujú a stabilizujú vodu. Tým obmedzujú množenie škodlivých mikroorganizmov v napájačkách a v rozvodoch vody. Navyše zlepšujú stráviteľnosť bielkovín a redukujú problémy tráviaceho traktu.

krmivo pre kraliky

Vyberte správne vitamíny pre králiky

V rôznych štádiách života králikov sa požiadavky na pomer a množstvo vitamínov a minerálov líšia. Zaujímavé je, že králiky si vitamíny B a K za vhodných podmienok vedia v tele syntetizovať samé. Čo sa však týka ostatných vitamínov, na ich príjem sú odkázané z krmív. Pri skrmovaní zelených a šťavnatých krmív väčšinou nie je potrebné dodávať vitamíny prostredníctvom doplnkov, no aj tu sa odporúča občasné obohatenie kŕmenia králikov prípravkami s obsahom vitamínov A,D a E. Veľakrát sa však stáva, že ani pestrá strava nedokáže pokryť zvýšené nároky, preto odporúčame obohatiť bežné kŕmenie o vitamínové a minerálne prípravky, kde sú namiešané všetky potrebné prvky v ideálnom pomere.

Takýmto komplexným doplnkom kŕmenia je aj Nutri-Mix Králik, vitamínovo-minerálna kŕmna zmes vhodná na použitie v drobnochovoch a malochovoch králikov. Pridáva sa do kŕmnej dávky králikov pre pravidelné doplnenie a fyziologické vyváženie tradičného krmiva. Vyvážené zloženie a v ňom obsiahnuté biologicky účinné látky, t. j. vitamíny, minerálne látky, metionín a kŕmna soľ umožňujú jednoducho doplniť neplnohodnotnú kŕmnu dávku na potrebnú úroveň. Vďaka tomu môžete zlepšiť využitie prijatého krmiva a pozitívne ovplyvniť graviditu ilaktáciu samíc, prípadne životaschopnosť a rast mláďat.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1586

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie