Späť

Pustite ovce do záhrady. Cenné rady pre začínajúcich chovateľov oviec.

Pridané: 03.09.2019 23:09:31

03 September 2019

Chov oviec na Slovensku má dlhoročnú tradíciu. Hoci dnes už, bohužiaľ, ovčiarstvo ako také upadá, čoraz viac ľudí začína chovať ovce v záhrade. Ovce sú totiž výborné živé kosačky. Niektorí ich dokonca považujú za domácich miláčikov a chovajú ich pre radosť. Či chcete vyskúšať prvý alebo druhý variant, prečítajte si najprv návod, ako sa starať o ovce v záhrade.

Pustite ovce do záhrady. Cenné rady pre začínajúcich chovateľov oviec.

Chov oviec v záhrade sa oplatí

Ovca domáca patrí medzi prežúvavce, to znamená, že má tri predžalúdky (bachor, čepiec, knihu) a jeden žalúdok (slez). Práve toto zložité tráviace ústrojenstvo prežúvavcov je dokonale prispôsobené na trávenie rastlinnej potravy. Ovca sa pri dostatku trávy pasie celoročne. Navyše, na rozdiel od kravy, dokáže spásať trávu až ku korienkom, teda veľmi nízko. To sa osvedčuje najmä skoro na jar a na jeseň, keď je tráva nižšia ako cez leto.

jahnata piju z flase

Na príčine je odlišný spôsob prijímania potravy: krava pri pasení jazykom obtočí dlhý trs trávy a myknutím hlavy ho odtrhne. Ovca trávu zachytáva horným a dolným pyskom, načo ju odšklbne. Výhodou spásania trávnej plochy ovcami je vypásanie „dohladka", takže ak máte v záhrade potrebný počet ovečiek, kosenie trávy si môžete vyškrtnúť zo zoznamu záhradných prác. V zime je však potrebné naplniť ovečkám krmítka na seno kvalitným materiálom. Pre odstavené jahňatá sa zase osvedčilo kŕmenie pomocou plastovej fľaše s cumlíkom či vedrové krmítko.

Ovečky potrebujú aj vodu a soľ

Ovce by mali mať vždy k dispozícii dostatok čistej vody a doplnkové minerálne krmivo. Ideálne je napríklad Mikros, ktoré pôsobí priaznivo na zlepšenie a udržanie dobrého zdravotného stavu zvierat a ich reprodukčnú schopnosť. Navyše pomáha zvyšovať úžitkovosť a zlepšuje príjem a využitie krmiva. Minerálne lizy umiestnite vždy pod striešku, nenechávajte ich voľne na tráve, kde by mohli zmoknúť. Pravidelne kontrolujte, či ovciam nechýba voda. Obzvlášť v horúcich letných mesiacoch je vysoká pravdepodobnosť, že jej spotrebujú oveľa väčšie množstvo, ako počas chladnejších či upršaných dní.

ovca pije z vedra

Odporúčame používať žľabové alebo automatické napájačky pre ovce, ktoré sa postarajú o to, aby zvieratá netrpeli smädom. Na prilepšenie im môžete ponúknuť jabĺčka, mrkvu, repu, sušený chlieb či rožky. Pozor si dajte hlavne na pestovanú zeleninu, ovocie, či kvety. Ovečky sa s radosťou pustia aj do ríbezľových kríkov, zemiakovej vňate, či popadaného ovocia. Mladé ovocné stromčeky, obzvlášť ich kôra, im takisto môže padnúť za obeť. Neváhajte teda a ešte pred vypustením ovečiek do záhrady ich starostlivo ochráňte pomocou pletiva.

Pripravte im prístrešok pre ovce, kde sa budú môcť ukryť

Ovečky môžete chovať vonku počas celej sezóny. Postačí im prístrešok z dreva, chránený aspoň z dvoch strán, ktorý budú môcť využívať v nepriaznivom počasí. Nemusíte sa o ne obávať ani v prípade, že bude príliš horúco či zima. Vlna totiž ovečky spoľahlivo ochráni pred výkyvmi teplôt smerom nahor i nadol.

V zime ovečkám zabezpečte maštaľ, tzv. ovčín. Výška ovčína by mala dosahovať minimálne 2,5 m. Podlahu vykladať nemusíte, vhodná je aj natvrdo udupaná hlina, na ktorú budete dávať slamu na podstielanie.Čo sa týka plochy okien ovčína, mala by dosahovať aspoň 1/20 z rozlohy podlahy.

Košiarovanie - regulované spásanie pasienka

Pasienok alebo záhradnú plochu môžeme spásať aj postupne. Tento spôsob sa osvedčil najmä z pohľadu budúceho výnosu zelenej biomasy, ako a jzlepšenia pohnojenia pasienka, resp. záhrady až o 150 %. To má tiež za následok zvýšenie počtu rastlinných druhov. Pri tomto postupe pasenia ohradíme určitú časť trávnatej plochy pomocou plotov pre ovce.

Na danej časti necháme ovce pásť sa po dobu jedného alebo aj viacerých dní. Následne košiar presunieme vedľa, na ešte nespasené miesto. Plochu si vypočítame tak, že na jednu ovcu pripadne plocha 2 – 3 m2. Ohradu nenechávame na jednom mieste viac ako 2, maximálne 4 dni. Ovce znovu vypúšťame na danú plochu až o 5, prípadne 6 týždňov. Dovtedy by sa pasienok mal zregenerovať.

Aj domáci chov oviec upravuje legislatíva

jahnata

Povinnosť registrovať chov vzniká každému držiteľovi oviec a kôz (bez ohľadu na počet chovaných zvierat) ešte pred začatím činnosti. Chov oviec si môžete zaregistrovať prostredníctvom tlačiva „Registrácia chovu", ktoré poskytujú regionálne strediská Plemenárskych služieb SR, š. p. Všetky podrobnosti potrebné na registráciuvám poskytnú na webových stránkach CEHZ Plemenárske služby Slovenskej republiky.

Vyplnené tlačivo musí následne schváliť príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS). Ďalšie informácie zamerané na starostlivosť o ovce môžete získať od členov Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Ak sa plánujete chovu oviec venovať aj naďalej, môžete sa tiež stať jedným z nich.

Výhody a nevýhody chovu oviec na záhrade

Výhody:
• Odpadá vám povinnosť kosiť trávu.
• Na rozdiel od hučiacich kosačiek ovečky spásajú trávu potichu.
• Nemusíte zbierať napadané ovocie.
• Ovce pohnoja záhradu kvalitným hnojivom.
• Majú miernu povahu, môžu sa stať vaším domácim miláčikom.
• Pohľad na pasúce sa ovečky mierni stres a pôsobí upokojujúco.

Nevýhody:

• Pri nedostatočnom oplotení ovečky spasú aj ovocné kríky, ovocie či zeleninu.
• Trávnik je po ovečkách miestami pokrytý trusom.
• Ovce potrebujú v rámci starostlivosti ostrihať vlnu, ošetriť paznechty, odčerviť a pod.
• Cez zimu je nutné zabezpečiť im chránený ovčín a dostatok rastlinnej potravy.

 

 

 

 

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1589

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie