Späť

Ako sa starať o trávnik v lete? Skúste týchto 7jednoduchých rád

Pridané: 03.09.2019 00:14:35

03 September 2019

Hustý zelený trávnik aj počas letných horúčav je právom pýchou každého majiteľa záhrady. Mnohí však počas leta bojujú so svetlými fľakmi, prerastaním buriny či lokalizovaným rednutím trávy. Viaceré z týchto neduhov sú v skutočnosti spôsobené vlastnou nevedomosťou alebo nesprávnou starostlivosťou. Ak teda chcete mať aj počas leta ukážkový trávnik, postupujte podľa nasledovných rád.

Ako sa starať o trávnik v lete? Skúste týchto 7jednoduchých rád

1. Trávnik polievajte zavčasu ráno alebo večer

Po skorej rannej zálievke plocha nezostanedlho vlhká, čím zabránite potenciálnemu vzniku hubových ochorení. Ráno je zároveň obdobím, kedy sa vyrovnávajú teploty medzi vzduchom, pôdou a teplotou vody zo studne. Len zriedka fúka vietor, ktorý by odnášal vodu od postrekovačov, takže závlaha dopadne presne tam, kam aj má.Zalievanie počas dňa spôsobuje zbytočne vysoký výpar vody, navyše sa steblá môžu spáliť, keďže kvapôčky vody pôsobia ako malé zväčšovacie sklá a znásobia slnečné lúče.

Pokiaľ nie sú extrémne horúčavy, zavlažujte trávnik každý deň. Častejšie zavlažovanie nie je vhodné, pretože menej často, ale výdatnejšie polievaný trávnik vytvára hlbší koreňový systém. Tento je potom schopný odolať aj silnejším slnečným lúčom. Na to, či je trávnik vyschnutý, existuje jednoduchý test. Ak naň stúpite a listy sa vracajú do pôvodnej polohy len veľmi pomaly, znamená to, že trávnik má málo vody, pretože má problém udržať v bunkách listov patričný osmotický tlak. V prípade, že sa listy po chôdzi nevztyčujú vôbec ana trávniku ostáva stopa, tráve už skutočne chýba voda.

2. Koste pravidelne, aspoň raz do týždňa

Kosenie je vlastne skracovanie výšky trávnika, pri ktorom sa jednotlivé steblá trávy zarovnávajú do roviny. Trávniky pri rodinných domoch sa spravidla kosia jedenkrát týždenne, prípadne raz za päť dní. Menej časté kosenie kosačkou, môže mať za následok výrazné oslabenie a rednutie trávnika a je tiež predpokladom pre inváziu burín a machu. Ak máte rekreačný trávnik, koste ho na výšku stebiel približne 3 cm. Okrasné trávniky bývajú nižšie, s preferovanou dĺžkou 1,2 – 2 cm.

V horúcich letných mesiacoch je dobré nechať trávu narásť vyššiu, aby trávnik nepreschol. Samozrejme, výška kosenia závisí aj od druhu použitej trávnej zmesi. Rýchlosť rastu trávnika priamo závisí od vonkajších podmienok – dĺžky slnečného svitu, zavlažovania či hnojenia. Pri kosení trávnikov sa odporúča skracovať dĺžku stebiel nanajvýš o jednu tretinu. Ak budete kosiť na kratšie, oslabíte tým nielen lístky trávy, ale i celý koreňový systém.

3. Postarajte sa aj o okrajové lemy, miesta v rohoch a pod kríkmi

Neprístupné miesta pre kosačku nenechávajte ležať ladom. Hoci ide o maličkosti, dokážu významne uškodiť estetike a vôbec, celkovému vzhľadu trávnika. Pri ich úprave použite kosák, strunovú kosačku alebo krovinorez. Postarajú sa o problematické miesta a výsledkom bude dokonalá zelená plocha po celej záhrade.

Travnik v zahrade

4. Vyskúšajte mulčovanie – zabráni vysychaniu trávy

Moderné kosačky dokážu pokosené steblá trávy rozsekať na drobné kúsočky. Keďže už nejde o dlhé trsy trávy, ale drobnú trávičku, oveľa lepšie sa rozloží, pričom nezakrýva podkladovú trávu, takže netvorí žiadne prehnívajúce miesta. Takto nadrobno nasekaná tráva podlieha rýchlejšiemu rozkladu, čím v kratšom čase obohatí pôdu a trávu o živiny.

Mulčovať je najlepšie vždy asi dva až tri dni po tom, ako popršalo. Mokrá tráva je ťažia, preto je spomalený aj jej pohyb, ktorý má pri mulčovaní zásadný význam. Pri mulčovaní vždy koste strojom na maximálnych otáčkach. Kosačka by mala mať dobre nabrúsené nože, pretože tupé ostrie nožov trávu ohýba a láme. Okrem toho môžu tupé nože zvýšiť spotrebu paliva kosačky až o 20 %.

5. Prevzdušnením trávnika zlepšíte prijímanie živín

Po pokosení trávnika na čo možno najnižšiu úroveň prišiel čas vytiahnuť prevzdušňovač, napríklad Strend Pro VT 120. S jeho pomocou prevzdušníte trávnik, čo je výborný spôsob, ako podporiť rast nových výhonkov, narušiť rozširovanie buriny a prispieť k omladeniu trávnika. Povrch trávnika je totiž často zanesený zvyškami pokosenej trávy, odumretými rastlinami, burinou či machom. Ich vrstvenie spôsobuje zadržiavanie živín a vody, takže neprenikajú v plnej miere ku koreňom trávy.

To je dôvodom, pre ktorý tráva nezapúšťa korene do hĺbky, ale vetví sa len tesne pod povrchom. Trávnik je tak náchylnejší na poškodenie pri každom ošetrení, nemá žiadne vlastné zásoby vody a počas suchých období ľahko vysychá. V daždivom období hmota zadržiava vodu na povrchu a vytvára tak prostredie pre vznik trávnej plesne.

zena na travniku

6. Vyhláste vojnu machu a burinám

Mach, ktorý sa v trávniku objavuje, najčastejšie poukazuje na nadbytok vody a nedostatok vzduchu v pôde. Obyčajne sa s ním stretneme počas daždivých liet, kedy je nadmerná vlhkosť badateľná aj na iných miestach v záhrade. Posýpať postihnuté miesta páleným vápnom síce patrí k častým, ale absolútne nesprávnym radám. Drastická metóda totiž často zničí nielen mach, ale i okolitý trávny porast.

Vhodnejšie je jednoducho vyhrabať mach pomocou železných hrablí a prevzdušniť pôdu prevzdušňovačom. Ďalšou z možností, ako odstrániť mach alebo iné dvojklíčnolistové buriny je aplikácia selektívneho herbicídu pomocou postrekovačov. Podstatné je, aby sme burinu odstránili ešte predtým, ako rozkvitne a vytvorí semená, ktoré sa postarajú o rozšírenie buriny na ďalšie miesta.

7. Nezanedbávajte hnojenie

Vedeli ste, že s každým kilogramom pokosenej trávy odstránite okolo 30 g dusíka, 20 g draslíka a 10 g fosforu?Ak chcete, aby tým trávnik neutrpel, tieto živiny musíte nahradiť. Ozdobné trávniky nie sú na hnojivo také náročné ako trávniky, po ktorých sa chodí alebo sú inak namáhané.

Pri výbere kombinovaného hnojiva si všímajte jeho zloženie a pomer dusíka: fosforu: draslíka. Pre trávniky je ideálny pomer 10:3:3-5. Hnojenie si naplánujte vtedy, keď sa zbierajú mraky, z ktorých sa chystá pršať. Hnojivo rovnomerne rozprášte pomocou dávkovača a počkajte, kým ho dážď prirodzenou cestou privedie až ku korienkom, odkiaľ ho rastliny vstrebú.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1716

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie