Späť

Nebojujte márny boj so škodcami. Poznáme spôsob, ako sa zbaviť slimákov v záhrade

Pridané: 03.09.2019 00:34:53

03 September 2019

Slimáky v záhrade už potrápili nejedného záhradkára. V jeden deň máte krásny zelený šalát a na druhý deň sú z neho už len objedené zvyšky. A nielen to, pri pohľade na zničené kvetinové hriadky vám ostanú len oči pre plač. Nečakajte, kým slimáky zničia celú záhradu. Vyskúšajte naše rady a zbavte sa slimákov rýchlo a účinne.

Nebojujte márny boj so škodcami. Poznáme spôsob, ako sa zbaviť slimákov v záhrade

Ako na slimáky v záhrade

Hlavný dôvod, prečo sa slimákom v záhradách tak dobre darí, je ten, že slimáky, lepšie povedané slizniaky, nemajú prirodzených nepriateľov. Okrem toho sa rozmnožujú veľmi rýchlo a vyhovujú im najmä vlhké podmienky.Dokážu však napáchať aj poriadne škody. Len jeden jediný slimák dokáže behom jednej noci zožrať potravu zodpovedajúcu asi štvrtine jeho telesnej hmotnosti.Čo potom zostane zo záhrady, ak ju slimáky celú zamoria?

Možno ste už počuli o tom, že najjednoduchšie je slimáky jednoducho pozbierať. Oplatí sa vyskúšať to najmä tesne po daždi, alebo v noci, pretože práve to je čas, kedy slimáky vyrážajú za potravou. Hľadanie si môžete aj uľahčiť, ak porozkladáte po záhrade ploché dosky. Slimákom poslúžia ako úkryt, preto ich tam ráno nájdete. Pozbierajte ich do nádobky a vyneste niekam ďaleko, odkiaľ sa už nebudú mať šancu vrátiť. Ak však boj so slimákmi očividne prehrávate, je čas nasadiť silnejšie zbrane, aké predstavujú rozličné prípravky proti slimákom.

Pahltné sú najmä slizniaky a slizniačiky

obzrata kapusta

V záhradách sa najčastejšie stretávame so slizniakom veľkým (Limaxmaximus) a slizniačikom poľným (Derocerasagreste). Tieto druhy obľubujú najmä vlhko, preto sa u nás objavujú najmä v rokoch bohatých na zrážky. Schovávajú sa na vlhkých miestach v tieni, kde zvyknú aj prezimovať. Odtiaľ sa potom na jar vydávajú hľadať potravu. Najviac im chutí kapusta a šalát, ale nepohrdnú ani koreňmi mrkvy, hľuzami zemiakov, zrelými jahodami či opadaným ovocím.

To však ani zďaleka nie je všetko. Tým, že poškodzujú najrôznejšie časti ovocných rastlín (plody, semená, korienky, kvety i listy), otvárajú bránu pre vstup mnohých infekčných ochorení. Výlučky slizu zase znižujú kvalitu a vzhľad rastlín i plodov. Pozor, nemýľte si slizniaka so slimákom záhradným (Helixpomatia). Slimáky záhradné nám totiž v boji so slizniakmi pomáhajú tým, že požierajú vajíčka slizniakov.

Nepodceňujte preventívne opatrenia

Ako je známe, slimáky obľubujú vlhkosť, teplo a tmu – preto ich najčastejšie nachádzame po daždi alebo v noci. Riešením je teda vytvoriť na záhrade také podmienky, ktoré im nevyhovujú. Začnite napríklad zavlažovaním. Polievajte rastliny priamo pri koreňoch a nezvlhčujte zbytočne ich okolie. Pozornosť venujte aj kompostu. Umiestnite ho čo najďalej od záhonov a skôr, ako ho použijete, ho najprv preosejte a skontrolujte.

slimak a slizniak

Trávu nenechávajte zbytočne vysokú, radšej ju pravidelne koste. Keďže slimáky majú radi všelijaké úkryty, pozbierajte zo záhrady najrôznejšie dosky, kamene, nádoby, kôpky trávy a odstráňte všetky vlhké zákutia, ktoré objavíte. Môžete ich však aj využiť, ak z nich urobíte prirodzené, pravidelne kontrolované lapače. Typickým lákadlom pre slimáky je aj mulč, preto ho vždy pred použitím nechajte mierne preschnúť.

Hlístice sú účinná ochrana pred slimákmi

Hlística (Phasmarhabditis hermafrodita) je prirodzeným parazitom slimákov. Obyčajne sa nanáša pomocou postrekovačov vo forme tekutého prípravku. Obsahuje mikroskopické, asi 1 mm veľké hlístice aktívne vyhľadávajúce slimáky. Do tela im prenikajú dýchacím otvorom a slimáky rýchlo usmrtia.

Bariéry proti slimákom ochránia záhony i hriadky

bariera proti slimakov

Ďalšou z možností ako bojovať proti slimákom sú mechanické bariéry. Aby sa slimáky mohli pohybovať, potrebujú vlhko, preto im pomocou bariéry proti slimákom a slizniakom ľahko znemožníte pokračovať v ceste na záhon. Vďaka svojej schopnosti absorbovať veľké množstvo vody bariéra proti slimákom vytvára suché, nepriaznivé podmienky pre život týchto záhradných škodcov. Navyše, priamy kontakt slimákov alebo slizniakov s granulami spôsobuje rýchlu dehydratáciu, čo slimáky znehybní.

Na podobnom princípe dotyku funguje aj gél proti slimákom. Je to tzv. mechanická ochrana záhrad a pôd proti slimákom. Predstavuje fyzickú bariéru medzi rastlinami a slimákmi. Jednoduchou aplikáciou gélu vytvoríte neprerušovaný kruh okolo rastliny, ktorý si prajete pred slimákmi ochrániť a svieže kvety, chrumkavý šalát alebo červenajúce sa jahody ostanú nedotknuté.

Zvoľte si prípravky proti slimákom odolné voči dažďu

Niektorí záhradkári propagujú v boji proti slimákom posýpanie okrajov záhonov i slimákov samotných soľou. Toto opatrenie však takmer okamžite stráca na účinnosti, v okamihu, keď začne pršať. Navyše, soľ preniká do pôdy a znehodnocuje ju na dlhší čas, takže ohrozí aj rastúce kvety či zeleninu. Omnoho lepším spôsobom je použiť kontaktný a požerový prípravok na slimáky DesimoDuo. Účinná látka pod názvom metaldehyd sa nachádza vo forme granúl, ktoré sú pre slimáky vysoko atraktívne. Navyše je odolný voči dažďu, čo je vzhľadom na aktivitu slimákov dôležitý predpoklad istoty zásahu.

 

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1446

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie