Späť

Poradíme vám najvhodnejšie hlodavce do bytu

Pridané: 26.01.2021 14:13:39

26 Január 2021

Ak patríte k tým, ktorí by si radi zaobstarali zvieracieho spoločníka pre seba alebo pre svoje deti, no nemáte v byte miesta nazvyš, pouvažujte nad hlodavcom. Hlodavce často nepotrebujú pre svoj život viac, ako minimálny priestor a ich veselá prítomnosť ďaleko preváži ich nároky na starostlivosť. Aj medzi nimi sa však nájdu viaceré rozdiely. Zistite o nich viac ešte skôr, ako si z nich začnete vyberať svoje budúce domáce zvieratko.

Poradíme vám najvhodnejšie hlodavce do bytu

Roztomilé myšky a šikovné potkany

Medzi najskromnejšie hlodavce patria práve myšky a potkany. Nielen tým, že sú také drobné, že nevyžadujú priestranné klietky či búdky, ale zároveň potrebujú aj najmenší objem krmiva. Samozrejme, aj týmto tvorčekom treba zabezpečiť základné vybavenie, ktoré zahŕňa klietku pre myši alebo potkany (dôležité sú rozmery - pre myši min. 50 x 30 x 40 cm,pre potkany min. 80 x 40 x 40 cm), bezprašnú podstielku pre hlodavce, napájačky a misky na vodu a krmivo, ako aj samotné krmivo (zložené najmä zo semien, obilia, orieškov, zeleniny, ovocia, špeciálnych granúl pre hlodavce a tvrdého chleba).

Myši sa dožívajú 1-2 roky, potkany približne 3-4 roky. Sú to veľmi krehké a ľahko zraniteľné zvieratká, preto je pri manipulácii s nimi potrebná maximálna opatrnosť. Obidva druhy hlodavcov, predovšetkým potkany, sú však veľmi inteligentné a spoločenské a dajú sa ľahko skrotiť. Pokiaľ chcete, aby boli naozaj spokojné, vložte im do klietky hračky, napr. koliesko na behanie, prípadne aspoň kotúčik z prázdneho toaletného papiera.

Nočné zvieratká škrečky a aktívne pieskomily

Ak trávite celý deň v práci a domov prichádzate až večer, budete si s týmito tvorčekmi rozumieť. Počas dňa totiž sladko spia a ich čas prichádza s nastupujúcou nocou. Nemusíte sa obávať, že sa nebudete mať na čo pozerať. Pokiaľ si zaobstaráte hneď niekoľko samičiek, (neodporúča sa chovať len jeden exemplár), vyhnete sa nechcenému potomstvu a zároveň sa môžete tešiť na veselé nočné divadlo. Avšak pozor. K ustálenej skupinke už ďalších nových obyvateľov nepridávajte, mohli by ste vyvolať nebezpečné súboje.

skrecok sivy

Na chov pieskomilov a škrečkov je ideálna klietka alebo terárium s minimálnym rozmerom 60 x 40 x 40 pre pár. Samozrejmosťou sú napájačky a misky s krmivom, prípadne minerálne kamene na lízanie. Hoci sú škrečky i pieskomily na pohľad bezbranné, nezabúdajte, že majú ostré hlodavé zúbky, ktorými radi všetko ochutnávajú. Preto si na takéto pohryznutia dávajte dobrý pozor. Okrem toho škrečok ani pieskomil nepatria do rúk malým deťom. Tie totiž ešte nevedia odhadnúť svoju silu a mohli by im vážne ublížiť.

Spoločenské morské prasiatko

Morské prasiatko alebo morča patrí k domácim zvieratkám, ktoré môžete chovať vo vnútri i vonku na balkóne. Na rozdiel od drobnejších hlodavcov však vyžaduje klietku alebo terárium väčších rozmerov, minimálne 70 cm x šírka 35 cm x výška 30 cm pre jedno zvieratko. Aby malo morské prasiatko všetko, čo potrebuje, okrem kvalitného krmiva a vody, nezabudnite ani nahryzacie drievko a tiež doplnkové vitamíny, napríklad v podobe škrabacieho plátku.

morské prasiatko

Morčatá sú čistotné a potrebu zvyknú vykonávať na jedno miesto. To uľahčuje čistenie klietky, ktorú by ste mali vyčistiť od trusu minimálne 2x týždenne. Okrem toho je potrebné aspoň 1x do týždňa vykonať kompletné odstránenie podstielky a vymeniť hobliny alebo drevitú vatu za novú. Ak si zaobstaráte dlhosrsté morské prasiatko, budete mať o čosi viac starosti s česaním jeho srsti. Výhodou morských prasiatok oproti škrečkom či potkanom je možnosť vziať ich na prechádzku von. Stačí im založiť špeciálny postroj pre morčatá a môžete vyraziť.

Huňatá a nezávislá činčila

Pokiaľ si vás podmanila činčila so svojím hebkým kožúškom, majte na pamäti, že s týmto druhom hlodavca sa zrejme veľmi nepomaznáte. Činčily sú pomerne plaché a nevyhľadávajú príležitosť na vzájomné utuženie vzťahu s človekom. Dokonca ich nebudete môcť vziať ani na prechádzku, ako by ste mohli vziať trebárs morské prasiatko. Vďaka hustej kožušinke nie sú citlivé na nízke teploty, optimálne je teplotné rozmedzie 18 °C – 22 °C. Rizikový je pre ne prievan a teploty nad 25 °C, keď činčilám hrozí prehriatie.

cincily

Pozor si treba dávať aj pri kŕmení. Činčila má naozaj nízke nároky na krmivo a každé prilepšenie znamená minimálne zhoršenie jej zdravotného stavu. Dôvodom je to, že činčily majú veľmi dlhé črevo a citlivú pečeň. Z tohto dôvodu by základ jej stravy mala tvoriť vláknina, ktorú jej dodá kvalitné seno a pelety. Prekrmovaním zmesí s vysokým obsahom tuku a cukrov môžeme spôsobiť činčilke stukovatenie (tzv. steatózu) pečene. Bohužiaľ, ide o neliečiteľný degeneratívny stav, ktorý sa nedá liečiť a činčile z dôvodu zhoršenej funkcie pečene skracuje život.

Niekoľko zaujímavostí o hlodavcoch na záver:

Činčily potrebujú hlodať aj žuť, aby sa im zuby obrusovali správne, inak s nimi majú veľmi vážne problémy.

• Myšku alebo potkana chytáme tak, že zvieratko vezmeme do ruky opatrne za koreň chvosta, alebo ho necháme vyliezť na dlaň.

• Klietka pre hlodavcov musí mať pevné dno, inak by si zviera mohlo poraniť labky. Okrem toho by trus a podstielka prepadávali cez mriežky.

Činčily sa nehodia pre deti na hranie. Oveľa vhodnejšie sú na pozorovanie.

Nie je škrečok ako škrečok. Kým škrečok zlatý je morózny samotár, škrečok džungarský má veľmi spoločenskú povahu.

 

 

 

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1443

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie