Späť

Zvládnite zakladanie jazierka v záhrade ako profesionál

Pridané: 05.09.2019 21:45:22

05 September 2019

Záhradné jazierko dodá záhrade ďalší rozmer a vytvorí podmienky pre pestovanie nových druhov rastlín. Okrem estetickej funkcie tiež poslúži na osvieženie vtáčikov, prípadne sa v ňom dajú chovať okrasné rybky. Nemusíte sa báť, že to sami nezvládnete. Ak budete dodržiavať nasledovné rady, odmenou vám budú krásne chvíle relaxu strávené na brehu vlastného jazierka.

Zvládnite zakladanie jazierka v záhrade ako profesionál

Výber vhodného miesta, veľkosti a tvaru jazierka

Jazierka v záhrade umiestňujeme z dosahu listnatých i ihličnatých stromov. Padajúce listy a ihličie by znečisťovali vodnú hladinu a silné korene by mohli poškodiť fóliu na dne. Najmenej vhodným miestom na zakladanie jazierok je južný svah pre nežiaduce prehrievanie vody a množiace sa riasy. Rovnako nie je vhodné vybrať miesto, kde slnko svieti viac ako 7 -8 hodín denne.

Tvar jazierka si môžeme vybrať akýkoľvek, môžeme si dokonca zvoliť aj záhradné jazierko s vodopádom, mali by sme ho však prispôsobiť záhrade. Nezabudnime, že tvar a veľkosť jazierka určujú spotrebu fólie. Môžeme v ňom vytvoriť rôzne hĺbky, čo využijeme pri výbere rastlín s rozličnými nárokmi. Plocha jazierka nemá byť menšia ako 10 m2 a minimálna hĺbka by mala dosahovať 80 – 150 cm (pokiaľ v ňom chceme chovať aj rybky). Menšie záhradné jazierka vôbec nie sú praktickejšie. Naopak, rýchlejšie zarastajú, tvorí sa v nich viac zelených rias a vyžadujú viac starostlivosti a údržby.

Zakladanie jazierka krok po kroku

Po vyznačení tvaru jazierka pristúpime k výkopu. Dbáme o to, aby sme postupne hĺbili jednotlivé terasovité plochy jazierka, pričom zachovávame rovnakú výšku brehov. Tie spevníme proti klesaniu, napríklad pomocou drevených kolíkov. Dno starostlivo očistíme od kameňov, ostrých predmetov, koreňov a všetkého, čo by mohlo spôsobiť poškodenie fólie. Hotovú jamu vysypeme vrstvou jemného piesku, následne vystelieme podkladovou geotextíliou, ktorú pospájame teplovzdušnou pištoľou a povrch vyhladíme.

Na geotextíliu od stredu jazierka smerom ku okrajom naťahujeme PVC alebo EPDM (gumokaučukovú) fóliu. Na okrajoch nešetríme, pretože po naplnení jazierka vodou sa fólia ešte stiahne. Vyrovnáme záhyby a môžeme napustiť prvú vodu. Nezabudneme si pri napúšťaní odmerať prítok a celkovú dĺžku napúšťania, aby sme vedeli, koľko m3 má jazierko. Budeme to potrebovať pri kúpe filtračných zariadení alebo rôznych chemických prípravkov. Po napustení jazierka prebytočnú fóliu odrežeme. Ak chceme, aby jazierko bolo osvetlené aj v noci, použijeme solárne svietidlá, ktoré mu dodajú nevšednú atmosféru.

Brehy jazierka upravíme pomocou kameňov

jazierko v zahrade

Brehy zakryjeme kamienkovou fóliou alebo vyložíme kamenivom či samonosnými kameňmi. Na zahodenie nie je ani druhá možnosť, kedy môžeme brehy zasypať pomocou drobného štrku. Ak ich spevníme nášľapnými kameňmi, budeme sa môcť prechádzať po okraji jazierka.V blízkosti vodnej plochy potom vysadíme okrasné rastliny, napríklad kvitnúce astilby (Astilbe), ľaliovky (Hemerocallis), funkie (Hosta) či alchemilku (Alchemillamollis). Veľmi pekne vyzerajú tiež teplomilné rastliny vysadené v kvetináčoch.

Vysadíme vodné rastliny do jazierka

Aby bolo záhradné jazierko pekné, zdravé a plné života, vysádzame priamo doň vodné rastliny. Umiestňujeme ich pritom do rôznych perforovaných košíkov alebo jutových vriec, aby ich ryby nepoškodili. Na podporu biologickej rovnováhy sa však okrem rastlín odporúča aj inštalácia filtračného zaradenia, ktoré je vhodné doplniť UV lampami. UV lampa vyžaruje vysoko účinné ultrafialové žiarenie prenikajúce hlboko do vody, ktoré ničí všetky zelené jednobunkové organizmy (riasy) a choroboplodné zárodky.

lenka a rybky

Pri jazierkach podľa umiestnenia rastlín rozlišujeme 4 hĺbkové zóny. Ide o pobrežnú, močiarnu, plytkú a hlbokú zónu. Samostatnou kategóriou sú lotosy a lekná, ktoré jazierko dokonale skrášlia. Pri výbere dodržujeme druhovú rozmanitosť, pričom sa snažíme o:

• zabránenie rastu rias
• okysličenie vody a
• poskytnutie úkrytu pre ryby.

Držíme sa pritom zásady, že do jazierka vysádzame cca 5 ks vodných rastlín na 1 m2 rozlohy jazierka.

Vodu v jazierku treba udržiavať čistú

koi kapre

Zakladanie jazierka v záhrade, ba ani jeho ďalšie používanie sa nezaobíde bez metód, ako vyčistiť jazierko a rôznych foriem úpravy vody. Úprava vody je obzvlášť dôležitá, ak v jazierku chováme rybky. Keďže ryby ohrozujú rôzne druhy parazitov, baktérií a plesní, odporúča sa do záhradných jazierok pridávať liečivé prípravky. Podobne fungujú aj prípravky proti riasam, napríklad AlgoPond Forte bez obsahu medi, ktorý spoľahlivo ničí premnožené riasya zabraňuje ich ďalšiemu rastu.

Ako na chov rybiek v záhradnom jazierku

Pokiaľ je jazierko dostatočne veľké, hlboké, vysadené vodnými rastlinami a nezabudli sme ani na filtráciu, môžeme ho doplniť rybičkami. Medzi obľúbené druhy patria farebné koi kapre, zlaté rybky, karasy či sivone. Najväčšou výhodou takéhoto chovu rýb v záhradnom jazierku je ich nízka náročnosť. Žijú, jedia a zdržiavajú sa na jednom mieste bez toho, aby si vyžadovali neustálu starostlivosť. Jediné, čo od nás budú potrebovať, je krmivo pre jazierkové ryby.

rybky v jazierku

 

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1551

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie