Späť

4 kroky, ako sa zbaviť potkanov raz a navždy

Pridané: 21.11.2018 18:48:10

21 November 2018

Ohrozujú vašu domácnosť, chatu či stodolu potkany? Vyskúšali ste už takmer všetko a nič nepomohlo? Je známe, že potkany sú veľmi inteligentné, preto nie je nič výnimočné, že vaše doterajšie osvedčené metódy zlyhali. Nezúfajte! Ponúkame vám riešenia, ktoré vám vytrhnú tŕň z päty. Vďaka našim radám sa týchto neželaných záškodníkov zbavíte nadobro.

4 kroky, ako sa zbaviť potkanov raz a navždy

Potkany šíria nebezpečné choroby

Možno sa potkanov nebojíte a zdá sa vám, že ak nejaký ten potkan prebehne cez vašu dielňu s náradím, nepredstavuje nijaké veľké riziko. Pravdou však je, že potkany sú nositeľmi mnohých nebezpečných ochorení, prenosných aj na človeka. V portfóliu chorôb šírených práve potkanmi nájdetenapríklad týfus, salmonelózu, žltačku, besnotu, leptospirózu a mnoho ďalších chorôb.
K prenosu môže dôjsť nielen poškrabaním, pohryzením alebo potravinami kontaminovanými močom či trusom nakazených potkanov. Veľmi nebezpečné je tiež vdýchnutie aerosólu, ktorý obsahuje infekčné čiastočky výlučkov nakazených zvierat, ktoré sa v priestoroch pohybujú.

1. Nedajte potkanom šancu

Ak sa chcete hlodavcov zbaviť, musíte dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad. Zvyšky potravín nevyhadzujte do kompostu. Ak chováte domáce zvieratá, postarajte sa, aby krmivo, ktoré nezožrali, nezostalo na noc v miskách, kde by k nemu mali prístup hlodavce. Nenechávajte vrecia s krmivom na miestach, kde by mohlo dôjsť k ich poškodeniu potkanmi a dôsledne zatvárajte dvere do skladov a dielní.

Ak ste dodržiavali všetky tieto rady a potkany si napriek tomu našli ku vám cestu, máme riešenie. Pasce na myši a potkany sú najúčinnejšími pomocníkmi v boji s týmito nebezpečnými hlodavcami.

2. Účinné pasce na potkany

Maškrtné potkany chytíte bez problémov do pascí, do ktorých ich prilákate pomocou návnady. Tou môže byť kúsok syra, oriešok alebo údená slanina, ktorej vôňu potkany rýchlo zacítia. Obzvlášť efektívna je pasca na potkany v podobe klietky s dvierkami z oboch strán, ktorá zvyšuje šance na to, aby do nej potkan vošiel z jednej či druhej strany.Len čo je potkan v klietke a s chuťou sa zahryzne do návnady, dvierka spadnú a votrelca uväznia.

Živolové pasce na potkany navyše fungujú opakovane bez toho, aby do postupu lovenia musel zasahovať človek. Hlodavce, ktoré sa už chytili, slúžia totiž ako živá návnada, hoci pripravenú maškrtu už zožrali. Pomyslenie na možnú prítomnosť potravy totiž vábi do pasce na potkany ďalších maškrtníkov. Nezabudnite na pravidelnú kontrolu týchto pascí. Budete totiž prekvapení, ako rýchlo sa naplnia.

Pasca na potkany

 3. Lepiace dosky a lepidlá

Chcete sa vyhnúť jedovatým nástrahám a predsa vyhrať večný boj s hlodavcami? V tom prípade siahnite po lepových pasciach na potkany. Ide o výrobky, ktoré sú ideálne v priestoroch, kde je použitie jedovatých látok obmedzené, napríklad v obchodných a obytných priestoroch. Ich aplikácia na miestach, kde sa vyskytujú potkany, je taká jednoduchá, že by ju zvládlo aj dieťa.

Nevysychavé lepidlá na potkany môžete vytlačiť z tuby na podložku z kartónu alebo dreva a do ich blízkosti umiestniť chutnú a voňavú návnadu. Ich výhoda spočíva v tom, že ich možno tvarovať a umiestňovať aj do menej prístupných miest. Využijete ich aj pri love hlodavcov, ktorí sa pri úteku prilepia na lepiacu plochu.

Obzvlášť vhodné sú na umiestnenie prechodových zón pri dierach a otvoroch, či v blízkosti skladovaných obilnín a krmív.

4. Efektívne nástrahy s jedom

Aby boli nástrahy s jedom naozaj účinné, dôležité je ich strategické umiestnenie na správnych miestach. To znamená, že najefektívnejšie je umiestniť ich v prostredí, kde potkany nemajú k dispozícii iné krmivo či prístup k potrave. Napríklad v sklade obilnín, krmív alebo potravín je ich ukladanie takmer zbytočné. Potkany sa nakŕmia tým, čo nájdu, a nie vždy to bude práve pripravená nástraha.

Biocídy proti hlodavcom sú dostupné v rozličných podobách. Nájdete ich napríklad vo forme obilia, cestovín či peliet, ktoré umiestnite najmä do dielní a na povaly. Dodržiavajte pritom bezpečnostné predpisy, nakoľko rozdiel medzi návnadou a nástrahou netreba podceňovať. Kým návnada nie je nebezpečná, keďže obsahuje iba krmivo alebo potraviny, nástrahy už obsahujú aj jed. Dbajte preto na bezpečnosť domácich zvierat a detí a nenechávajte nástrahy voľne ležať na miestach, kde by sa k nim mohli dostať.

Boj s potkanmi sa dá vyhrať

Možno to chvíľu potrvá, ale verte, nakoniec sa vám podarí týchto prešibaných hlodavcov poraziť. Stačí, ak budete dodržiavať spomínané rady a s pomocou rôznych druhov pascí a rodenticídovsa potkanov zbavíte raz a navždy.

 

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1443

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie