Späť

Rybičky do akvária pre začiatočníkov

Pridané: 28.02.2019 21:38:29

28 Február 2019

Rybičky v akváriu sú ideálne pre ľudí, ktorí kvôli alergii, nedostatku priestoru alebo času nemajú možnosť zadovážiť si iné domáce zvieratko. Farebný svet pod hladinou navyše pôsobí tajomne a upokojuje rozrušenú myseľ. Nie každá rybička je však vhodná pre začiatočníka. Pokiaľ nemáte s chovom akváriových rybiek skúsenosti, nenechajte sa zlákať okúzľujúcimi, no náročnými druhmi rýb, aby vás prípadné neúspechy neodradili. V dnešnom článku vám poradíme, ako sa vyhnúť začiatočníckym chybám, ale aj to, aké rybky si vybrať, ak chcete maťdoma kút, ktorý bude vašou pýchou a oázou pokoja.

Rybičky do akvária pre začiatočníkov

Začíname s akvaristikou

Ak o chove akváriových rybičiek nemáte ani potuchy, nevadí. Mali by ste však vedieť, čím začať a na čo si dať pri zariaďovaní akvária pozor. Na začiatok odporúčame zvoliť akvárium menších rozmerov. Je to preto, že s ním nebudete mať toľko práce pri neskoršej údržbe. Ideálne je akvárium s objemomv rozpätí 50 – 120 litrov. V prípade, že plánujete dnovysadiť živými rastlinami, počítajte s výškou maximálne 50–60 cm. V opačnom prípade by ste neskôr mohli mať problém s presvietením až na dno.

Akvárium neumiestňujte tam, kde je príliš rušno – rybky by to iba zbytočne stresovalo. Nenechávajte ho ani na priamom slnku či v miestnosti, kde sa fajčí. Rovnako by ste si mali premyslieť, či zvolená polička alebo stolík dlhodobo unesú záťaž naplneného akvária. Do akvária nepatria kamene obsahujúce vápenec, ani ulity, lastúry a pomaľované hračky, ktorých farby sa vo vode rozpúšťajú. Pozor dávajte aj na ostré skalky a iné predmety, o ktoré by sa rybky mohli poraniť.

Okrúhle akvárium

Čím vybaviť akvárium

Filtrácia a vykurovacie teliesko s termostatom – väčšina rybičiek totiž pochádza z trópov a je zvyknutá na teplotu vody v rozpätí 24 až 27 °C.
Vzduchové pumpy – zabezpečia dostatočné množstvo kyslíka.Okysličovanie akvária je veľmi dôležitá súčasť správneho fungovania akvária. Rybky sú vďaka nemu vitálnejšie a zdravšie. Okrem toho je dôležité pre správne fungovanienitrifikačných baktérií, ktoré sú potrebné na zachovanie biologickej rovnováhy v akváriu.
Odkaľovací zvon a sieťka na manipuláciu s rybkami – odkaľovací zvon sa používa na vyčistenie piesku pri čistení akvária. Pri vypúšťaní sa dáva do piesku, s jeho pomocou sa piesok zvíri a nečistoty z neho sa ľahko dostanú von.
UV sterilizátor – účinne zabraňujevzniku bakteriálnych a plesňových ochorení.Navyše potláča vznik rias a siníc v akváriu.

sadenie do akvaria

Najvhodnejšie rybičky pre začiatočníka

Gupka dúhová (Poeciliareticulata)

Mnohých z nás ju poznajú aj pod menom "Pávie očko", ktoré dostala podľa krásnej a farebnej chvostovej plutveu samčekov. Gupky sú nenáročné a v prípade, že si kúpime samčeka i samičku, v akváriu sa nám pomerne rýchlo rozmnožia. Patrí medzi živorodky, čo znamená, že rodí živé a sebestačné mláďatá. Nezabudnite, že gupka, podobne ako všetky živorodky, vyžaduje v potrave silné zastúpenie rastlinnej (zelenej) potravy. Pri jej nedostatku sa totiž môže stať, že samica porodí mŕtve potomstvo. Aby ste tomu predišli, poskytnite jej napríklad hlávkový šalát, mrkvu, uhorku alebo špenát.

Dve rybky

Tetra červená (Hyphessobryconflammeus)

Tetra je veľmi nenáročná, v húfoch žijúca spoločenská rybka z Južnej Ameriky.V akváriu dobre vychádza najmä s terčovcom alebo skalármi. Je svetločervenej farby so striebristým leskom, boky mámosadzovo-hnedé, bruško belavé. Zadná časť tela tetryje žiarivo červená, plutvy, s výnimkou prsných, sú tehlovo červené. Odporúčame chovať spolu aspoň 8 kusov rybiek, čo je dostatočné množstvo na zachovanie prirodzených životných podmienok.

Tetry najlepšie vyniknú na tmavom dne. Až pri takmer dokonalých svetlených podmienkach sa totiž ukážeich jemné červené sfarbenie so striebristým leskom. V príliš silno osvetlenej nádrži svoje sfarbeniestrácajú. Tieto rybky patria medzi všežravce, čo znamená, že prijímajú prakticky akúkoľvek potravu. Môžeme im s úspechom podávať živé, mrazené i vločkové univerzálne krmivo. Rybky znesú v akváriu aj chladnejšie vodu.

Danio pruhované, "zebrička" (Daniorerio)

Ide o aktívnu spoločenskú rybu žijúcu v húfoch. Ak sa v jeho prípade chceme vyhnúť stresu, tak mu umožníme žiť v akváriuv spoločnosti minimálne 6–8 a viac jedincov. Danio sa najčastejšie vyskytuje v hornej časti nádrže. Dorastá do veľkosti približne 5 cm, existuje aj v dlhoplutvom variante.

Prísavník (Ancistrus)

Ancistruspatrí medzi rybyvhodnépre začínajúce akváriá.Je známy tým, že na dne nádrže spotrebováva zvyšky organickej hmoty, teda to, čo rybky nezožrali, ako aj odpadnuté časti rastlín.Medzi jeho obľúbenú potravu patria larvy komárov, malé červy, dafnie a novovyliahnuté žiabronôžky –Artemiasalina. Aj napriek tomu, že sa o prísavníku hovorí ako o „čističovi akvárií", v žiadnom prípade nenahrádza UV sterilizátory.

Ancistrus pochádza z riek v dažďových pralesoch Južnej Ameriky, preto by sme mu v akváriu mali vytvoriť podmienky čo najbližšie k tým prirodzeným. To znamená, že v akváriu by mal mať množstvo rastlín, naplavené drevo, kamene s dutinami, dobre okysličenú a podľa možnosti prúdiacu vodu. Keďže v riekach, odkiaľ pochádza, je málo svetla a voda nie je priezračná, vyhovovať mu bude skôr tlmené svetlo.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1511

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie