Späť

Chováme holuby – ako na to

Pridané: 21.12.2018 18:43:58

21 December 2018

Holub patrí medzi najstaršie domestikované druhy vtákov. Dnes sa holubárstvo považuje za záľubu. Ľudia chovajú holuby pre ich miernu povahu, rôznorodosť, orientačné schopnosti a v neposlednom rade pre kvalitné chudé mäso. Chov holubov prináša veľa radosti – pokiaľ sa mu venuje patričná pozornosť a starostlivosť. Čo všetko by ste o mali o holuboch a ich potrebách vedieť, vám prezradíme v našom článku.

Chováme holuby – ako na to

Pes potrebuje búdu, holub holubník

Klasické stĺpové holubníky ako ich poznáme z rozprávky o Popoluške sú síce krásne na pohľad, no v skutočnosti sú značne nepraktické. Stĺpový holubník je totiž ťažko dostupný nielen pre mačky a kuny, ktoré zvyknú šarapatiť v chovoch holubov, ale aj pre starších ľudí. Navyše sú neprehľadné, ťažšie sa čistia a udržiavajú.

holubnik na stlpe

Z pohľadu praktickosti sú omnoho výhodnejšie holubníky skriňového typu na krátkych nožičkách. Takéto holubníky môžu,no nemusia mať aj voliéru. Veľkosť holubníka by mala zodpovedať počtu chovaných holubov. Na desať chovných párov sa počíta zhruba s 6 –7,5 m2 pôdorysnej plochy a 12–15 m3 letového priestoru (záleží na veľkosti plemena). Svetlá výška holubníka (od podlahy po strop) by nemala presiahnuť výšku, kam pohodlne dočiahnete rukami, keďže vo vyšších holubníkoch sa holuby zle chytajú.Výlet (otvor na holubníku)by mal byť minimálne v dvoch tretinách svetlej výšky holubníka. Menej sa neodporúča, aby nedošlo k vypadnutiu nedospelého holúbätka.

Krmivo patrí do krmítka

Vyberajte si také typy krmítok, ktoré znemožňujú holubom, aby z nich vyhrabávali krmivo. Najlepšie sú tie, ktoré majú otvárateľnú vrchnú časť, slúžiacu na oddelenie jednotlivých holubov pri kŕmení. Typickým príkladom sú žľabové a závesné krmítka pre holuby vyrobené z dreva, kovu, plastu alebo nylonu.

Kŕmenie by malo byť čo najpravidelnejšie. Množstvo a zloženie podávaného krmiva by malo byť založené na veľkosti a fáze rastu holubov, prípadne aj na ročnom období. Orientačná denná dávka zmesi obilnín pre malého holuba je 30 g, pre stredného 40 g a pre veľkého 50 g. Výnimkou je obdobie kŕmenia mláďat, keď sa denná dávka oboch kŕmiacich rodičov zdvojnásobuje až strojnásobuje. Pri kŕmení netreba zabúdať na kvalitný grit, ktorý napomáha mechanickému tráveniu potravy. Takým je aj vápenný grit, ktorý navyše zlepšuje kvalitu škrupiny na vajciach.

Podávanie krmiva v závislosti od fázy rastu

Počas odchovu mláďat– z dôvodu tvorby holubieho mlieka je potrebné zvýšiť obsah strukovín v kŕmnej dávke dospelých holubov (2/3 strukovín a 1/3 obilnín) spolu s prídavkom zeleného krmiva.
Holúbätá po vyliahnutí– vhodné jepodávanie vitamínových doplnkov, ako je napríklad Karnivit pre holuby, ktorým sa udržuje vyššia vitalita a imunita mláďat. Užívanie Karnivitu sa zároveň prejaví aj na ich nižšej úmrtnosti.
Počas preperovania – toto obdobie je charakterizované zvýšeným nárokom na bielkovinu keratín, síru a tuky –ideálne je podávať olejnaté semená, ako slnečnicu, repku olejnatú a ďalšie, ktoré by mali tvoriť 10 – 15 % z krmiva. Ďalej je vhodné pridávať pšenicu (30 – 35 %), kukuricu (20 – 25 %), lúpaný ovos (25 – 30 %) a minerál¬ne látky.
Po skončení chovnej sezóny – do krmiva sa odporúča pridávať približne 15 – 20 % strukovín. V ostatných prípadoch stačí kŕmiť zmesou pšenice a jačmeňa, prípadne odpadom z mlátenia a triedenia obilnín. Pri dlhšie trvajúcich mínusových teplotách predkladáme kukuricu, ktorá je ľahko stráviteľná a je bohatým zdrojom energie.

krmivo pre holuby

Nezabudnite na čistenie a dezinfekciu

Nezanedbateľnou súčasťou zodpovedného prístupu k chovu holubov je pravidelné čistenie všetkého zariadenia. Každý chovateľ holubov vie, že včasné odstránenie trusu a rozličných nečistôt z holubníkov, misiek, krmítok a napájačiek je najlepšou prevenciou v boji proti chorobám. Na čistenie zariadenia sa najčastejšie používajú škrabky a kefy, ktoré upratovacie práce výrazne uľahčia a urýchlia.

Dôkladné čistenie holubníka je ideálne vykonávať denne, minimálne raz za dva týždne. Na čistenie môžete použiť tekuté čistiace prostriedky rozpustné vo vode. Dezinfekciu a odmastenie podláh, regálov a hniezd je vhodné urobiť s roztokom lúhu.Tieto procesy je ideálne vykonávať najmä po vyvedení holúbät z hniezda. Staré hniezdo po odchove mláďat je najlepšie zničiť.

Skorá jar, ešte prv,ako holuby sadnú na hniezda, je ideálna na vykonanie dezinfekcie stien holubníka, napríklad vybielením vápnom. Pri výskyte parazitov je po preliečení holubov vhodné vypáliť podlahu ajletlampou. Tým sa zároveň zbavíte vajíčok škrkavky holubej (Ascariscolumbae z rodu Ascaridia), ktorá parazituje v črevách holubov a jej vajíčka sa vylučujú do vonkajšieho prostredia trusom.

Parazitom nedajte šancu

Na hubenie vonkajších parazitov sú vhodné rozličné spreje voľne dostupné v drogériách a lekárňach. Pred použitím takýchto prípravkov sa odporúča skontrolovať, či je daný prípravok vhodný pre vtáky. Sprejmije potrebnépostriekať nielen holubov, ale aj hniezdo a holubník. Ďalšou možnosťou je použitie sypkého prášku Ekosip na báze oxidu kremičitého, ktorý priľnutím na kutikulu roztočov rozrušuje jej voskovitý povrch a parazita vysušuje. Prášok nasypte do miest, kde sa zvieratá zdržujú, ako aj priamo do peria. V prostredí je Ekosipdlho aktívny, je ekologický a nevyžaduje ochranné lehoty.

Holubárstvo je vášeň

dieta s holubicou

Chov holubov je krásnym koníčkom. Podľahli mu už mnohí chovatelia, ktorým sa dnes na dvoroch vynímajú holubníky i voliéry. Tí, ktorí sa holubárstvu venujú už nejaký ten rôčik,však vedia aj to, akýdokáže byťchov holubov náročný. Napriek tomu veríme, že ak budete dodržiavať uvedené rady, stanete sa úspešným a spokojným chovateľom.

holubica pri napájačke

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1438

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie