Späť

Ako chovať prepelice na mäso a vajíčka

Pridané: 27.01.2020 22:02:41

27 Január 2020

Japonské prepelice sa medzi chovateľmi stávajú čoraz významnejším pojmom. Keďže sú malé, môžete ich chovať vo voliére či v klietkach v záhrade, garáži i v pivnici. Navyše si podľa toho, čomu dávate prednosť, môžete vybrať nosný alebo mäsový typ prepelíc. Ak sme vás zaujali, čítajte ďalej. Povieme si viac o tom, ako chovať prepelice v domácich podmienkach.

Ako chovať prepelice na mäso a vajíčka

Prepeličie vajíčka a mäso sú zdravá lahôdka

Chov prepelíc sa oplatí hneď z dvoch dôvodov. Prepeličie mäso i vajíčka majú vynikajúcu chuťovú kvalitu a sú právom považované za delikatesy. Mäso z prepelíc je tmavé a to bez ohľadu na to, či ide o mäso z pŕs alebo zo stehienok.
Chuťou pripomína bažantie mäso. Navyše denná konzumácia prepeličích vajec a mäsa podporuje imunitu a normalizuje srdcovocievny systém. Vďaka vysokému obsahu fosforu, draslíka a železa majú pozitívny vplyv na pamäť a odporúčajú sa i deťom, tehotným ženám a ľuďom s oslabenou imunitou.

Hoci je prepeličie vajce 5x menšie ako slepačie, obsahuje až 2,5x viac vitamínu A, 3x viac vitamínu B1 a 2x viac vitamínu B2. Tenké a krehké škrupinky môžu mať rôznu farbu, od bielej až po hnedú s modrými kriedovými škvrnami. Vajcia prepelíc majú vysokú nutričnú hodnotu, nakoľko obsahujú 13,1 % bielkovín a 11,2 % tuku. Z aminokyselinového zastúpenia sa v proteínoch nachádza vyššie percento metionínu, tryptofánu, leucínu i fenylalanínu. Stopové prvky v prepeličích vajíčkach zahŕňajú meď, kobalt, niacín. Percentuálny pomer medzi bielkom a žĺtkom je 65 : 35 a vzhľadom na vysoký obsah lecitínu konzumácia surových prepeličích vajec znižuje hladinu cholesterolu.

Prepeličie vajíčka a mäso sú zdravá lahôdka

Naučte sa, ako chovať prepelice

Japonské prepeličky sú veľmi nenáročné a odolné vtáky. Pochádzajú z juhovýchodnej Ázie, z oblasti medzi Indočínou a Japonskom. Sú veľmi opatrné, plaché a krehké, pri vyrušení majú tendenciu prudko vyletieť nahor alebo sa rýchlo
skryť, preto ich chytáme podberákom alebo rukou zhora, pričom ich jemne pridŕžame za beháky a krídla. Zo zásady ich nechytáme za perie, pretože by nám zostalo v hrsti (tzv. únikové pŕchnutie).

Prepelice je možné chovať vo voliérach alebo v klietkach pre prepelice s upraveným šikmým roštom. Postačí im malý priestor, približne 200 cm 2 na 1 kus. Chov prepelíc si vyžaduje dodržiavať optimálnu teplotu priestoru v rozmedzí 20 – 22 °C. Počas horúcich letných dní je nevyhnutné zabezpečiť prepeliciam vetranie, no zároveň ich chrániť pred prievanom. Prepelice na nízke teploty v priebehu zimy nie sú prispôsobené, preto je potrebné poskytnúť im vykurovaný priestor. Zároveň sa denne odporúča aspoň 16 hodinový svetelný režim.

Ako kŕmiť prepelice

Pre chov prepelíc je prvoradá kvalitná výživa a čistá voda. Najvhodnejšie je používať krmivo pre prepelice, ktoré obsahuje správny pomer bielkovín, vitamínov a minerálov. Nevyvážená strava sa totiž skôr či neskôr prejaví na znáške vajec. Krmivo prepeličkám dávkujeme do krmítok pre hydinu. Ak chceme zvýšiť príjem bielkovín, pridávame im do kŕmnej zmesi múčku z lucerny, rozomletý hrach, tvaroh alebo vajcia uvarené na tvrdo. Obsah vzácnych omega - 3 mastných kyselín v prepeličom tuku i vo vajíčkach môžeme zvýšiť prídavkom zeleného rastlinného krmiva, prídavkom ľanových a konopných semien, ale aj znížením množstva obilnín.

Ako kŕmiť prepelice

Zo zeleniny je pre prepeličky vhodný šalát, špenát, mrkva alebo púpavové listy. V zime prepeliciam podávame slnečnicové, ľanové, prípadne repkové semená. Veľmi dôležitá je aj voda na pitie. Dbáme o to, aby prepelice mali vždy dostatok čistej vody, ktorú im podávame v miskách alebo v automatických napájačkách.

Vplyvy na úžitkovosť prepelíc

Sliepky nosného typu dosahujú hmotnosť cca 150 - 180 g. Dospievajú asi v 6. týždňoch veku a zvyčajne začínajú znášať vajcia približne v 12. týždni. V prvom roku života by mala priemerná prepelica zniesť okolo 300 vajec. Sliepky prepelice mäsového typu vážia 280 - 300 g. Pohlavnú dospelosť dosahujú asi v 8. týždni veku a za rok sú schopné vyprodukovať až 250 vajec. Prepelica japonská sa dožíva približne 2 až 2,5 roka. Vhodnými podmienkami chovného prostredia a výživou sa dá ovplyvniť nosnosť i celková úžitkovosť prepelíc:

  • odporúčaná vlhkosť vzduchu 60 až 70 %
  • mláďatám do veku 2 týždňov svietime 24 hodín denne čo ovplyvní rýchlosť
    ich vývoja do pohlavnej dospelosti
  • optimálna teplota 18 až 24 °C pozitívne vplýva na nosnosť
  • malý chovný priestor (najmä pri mäsovom type prepelíc) môže medzi
    prepelicami vyvolať kanibalizmus, ako prevencia sa preto používa upokojujúce
    červené svetlo

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1704

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie